0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde diş bakımı, bebeğin hem güçlü hem de düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olması açısından önemlidir. Diş bakımının doğru yapılması, diş çıkarma döneminde bebeğin diş kaşıntısı ve ağrıya bağlı huysuzluklarının da azalmasını sağlar. 

Bebekliğin 6. ayından 33. ayına kadar çıkan 20 adet diş “süt dişi” olarak adlandırılır. 6-11 yaş arasında bu dişler ömür boyu kalacak olan dişler ile değişir.

6 yaşından itibaren çıkmaya başlayan dişler, büyük azı dişleri ve önde yer alan kesici dişlerdir. Bebeklikten itibaren çıkmaya başlayan dişlerin bakımının doğru yapılması, ilerleyen dönemlerde çocukların sağlıklı dişlere sahip olmasında önemli rol oynar.

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeğin diş çıkarma dönemi boyunca, diş bakımının doğru yapılması, bebeğin sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olması açısından önemlidir. Bebeğin diş bakımında dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle:

  • Bebeğinizin dişlerinin çıkmaya başladığını fark ettiğinizde, öncelikle gazlı bez veya işaret parmağına takılan özel bebek fırçası yardımı ile bebeğinizin dişlerini temizleyin. İki yaşından itibaren ise diş bakımında florürlü diş macunu kullanın.
  • Bebeğinizin emzik ve parmak emme alışkanlığına sahip olmaması için tedbirler alın. Bu alışkanlık diş gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Uyumadan önce bebeğinize şekerli süt ve bu tarz içecekler içirmeyin.
  • Bebeğinizin beslenmesini sağlıklı gıdalarla ve uygun miktarlarla sağlayın.
  • Bebeğinize özellikle diş çıkarma döneminde uyku arasında ise süt vermeyin. Bebek böyle bir alışkanlık edinmiş ise bu alışkanlığı onu unutturmaya çalışın.
  • 3 yaşını doldurana kadar ebeveyn olarak bebeğiniz ile birlikte diş fırçalayın; çok az miktarda macun koymayı ve macunu yutmaması gerektiğini ona anlatın.
  • 3 yaşını doldurduktan sonra ise bebeğinizi diş hekimi ile tanıştırın.
  • Yemek saatlerinde bebeğiniz ile aynı kaşığı kullanmayın, bu yanlış bir tutumdur. Mamanın tadına bakmak isteyen ebeveynler ayrı kaşık kullanmalıdırlar. Böylece bakterilerin bebeğe geçmesi engellenir.

bebeklerde diş bakımıDişi Kırılır veya Yerinden Çıkarsa Neler Yapılmalıdır ?

Bebekler ve çocuklar gün içerisinde oldukça hareketli olduklarından çarpma, düşme gibi kazalar yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda, bebeğinizin veya çocuğunuzun dişi kırılır ya da yerinden çıkarsa hekime başvurmanız gerekmektedir.

Çıkan veya kırılan diş azı dişi ise süt içinde muhafaza ederek diş hekimine götürmeniz gerekmektedir. Eğer bu diş süt dişi ise, hekim düşen veya kırılan yerin kapanmaması için bir koruyucu yapmalıdır.

Bebeğinizin diş bakımı konusunda küçük önlemler alarak ve onları diş bakımı konusunda doğru bilgilendirerek gelecekte sağlıklı dişlere sahip olabilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.