0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Diş Çıkarma

Ebeveynlerin yaşadığı en sancılı dönemlerin başında bebeklerde diş çıkarma evresi geliyor. Huysuzluk, ateş, iştahsızlık gibi sorunları beraberinde getiren diş çıkarma dönemini nasıl takip etmeliyiz? Bebeğimizin şikayetlerini azaltmak için hangi yöntemleri uygulamalıyız?

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Her bebekte farklı belirtilerle ortaya çıkan bu dönemi, uygulayacağınız çeşitli yöntemlerle hafifletebilirsiniz. Genellikle bebekler 7-8 aylık dönemlerindeyken başlayan diş çıkarma evresi 12-15 aya kadar uzayabilir. Bu dönem her bebek için farklılık gösterebilmektedir.

Öncelikle alt çenedeki ön dişler çıkar, ardından üst çenedeki ön dişler bunları takip eder. Yan dişlerin de çıkmasıyla bebeğiniz diş çıkarma evresini tamamlamış olur. Bebekler bu dönemde sürekli olarak dişlerini kaşımak, ağızlarına bir şeyler sokmak ve bir şeyleri ısırmak ister.

Bebeğinizin yabancı maddeleri ağzına sokması hijyen açısından tehlikeli olabilir. Bu aşamada bebeğiniz için özel diş kaşıyıcı oyuncakları tercih edebilirsiniz.bebeklerde diş çıkarma

Diş Çıkarma Evresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz bu dönemde, rahatlatıcı etkisi sebebiyle soğuk yiyecekleri yemeye eğilim gösterebilir. Isı kontrolü yaparak, vereceğiniz gıdanın çok soğuk olmadığından emin olup bebeğinizin bu isteğini giderebilirsiniz.

Diş etlerine yapılacak hafif masajlar, bebeğinizin rahatlamasına olanak sağlar. Diş eti masajında ellerinizin hijyenine dikkat etmelisiniz. Ayrıca diş eti masajında kesinlikle alkol, merhem vb yabancı maddeleri kullanmayınız.

Diş çıkarma döneminde bebeğinizin ağrı ve huysuzluğu artarsa ağrı kesicilerden yardım alabilirsiniz. Ancak ağrı kesici vermeden önce mutlaka doktora danışmalısınız. Doktor kontrolü dışında kullanılan her ilacın bebeğiniz için tehdit oluşturduğunu unutmayın.

Bebeklerde diş çıkarma evresi çoğu zaman sancılı geçse de, bebeğinizin minik dişleri ile size gülümsemesinin verdiği mutluluğu yaşamanız tüm bu sancılı sürece değer.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir