0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebeklerde diş sağlığı, bebeğin doğru beslenmesi ve diş bakımlarının doğru yapılması ile doğrudan ilişkili olduğu gibi, bebeğin yetersiz beslenmesi diş sağlığını tehdit ediyor. 

Uzmanlar, bebeklerin de diş temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde dişlerin çıktıktan hemen sonra kaybedilebileceğini bildiriyor. Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluşabilir ya da dişler kırılıp dökülebilir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de “biberon çürüğü” adı verilen çürüklerdir” dedi.

Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebek beslenmesi için en önemli besin olan anne sütü ile inek sütünün doğal olarak şeker içerdiğinden, gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek anne sütü veya biberon ile beslenirse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmeli.

Bebeklerin dişlerindeki çürük tedavisi genellikle oldukça zordur. Bu nedenle koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir. Ebeveynler, bebeklerinin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önlemeli.

bebeklerde diş sağlığı

Bebekler beslendikten sonra uyutmaya çalışılmalı. Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemeli. Bebeğe beslendikten sonra mutlaka su içirilmeli. Bebeklerde ilk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişler silinerek temizlenmeli.

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir?

Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaba neden olabilir. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuz olmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına sebep olur. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

Biberon emmediği halde bazı bebeklerde de diş çürüğüne rastlanabiliyor. Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbonhidratlı, şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Bebeği bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek, diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.