0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Doğru Alt Temizleme Teknikleri

Bebek sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan alt temizleme teknikleri, düzgün uygulanmadığı takdirde idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Bebeklerin altını temizlerken dikkat edilecek ilk unsur, ellerin temiz olmasıdır. Alt temizleme işleminden önce mikropların bebeğin malzemesine bulaşmasını önlemek için eller mutlaka yıkanmalıdır.

Doğru Alt Temizleme Teknikleri

Temizleme sırasında bir diğer önemli nokta, bebeğin sağa sola dönme ihtimalini göz önünde bulundurarak ona güvenli bir ortam oluşturmaktır.

Alt temizliği için ıslak mendilin yanı sıra bebek yağı da kullanılmalı, gereken durumlarda pişik kremi sürülmelidir.

Kız Bebeklerde Alt Temizleme Teknikleri

Kız ve erkek çocuklardaki fiziksel farklılıklardan dolayı, kız çocukların enfeksiyon kapması çok daha kolaydır. Bu durum kızlarda idrar yolunun çok kısa olmasından kaynaklanır. Bu sebeple kız bebeklerde alt silme işlemi çok dikkatli yapılmalıdır.

doğru alt temizleme teknikleri

Erkek Bebeklerde Alt Temizleme Teknikleri

Silme işlemi, yukarıdan aşağı doğru tek bir hareket şeklinde olmalı ve bebeğin makat bölgesine değmiş olan mendille aşağıdan yukarıya silme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun yapılması makat etrafındaki mikropların idrar yoluna taşınmasına ve dolayısıyla idrar yolu iltihabına sebep olacaktır.

Bebeğin Bezi Nasıl Değiştirilmeli?

Erkek bebeklerde dikkat edilmesi gereken nokta ise, temizleme işlemi sırasında sünnet derisini geriye doğru çekerek penis ucunun düzgünce temizlenmesini sağlamaktır. Bu işlemlerin ardından bebeklerin altını bebek sabunu ve ılık suyla yıkayıp durulamak, pişik olmasını önlemek için de bezi bağlamadan önce 10 dakika kadar hava alıp kurumasını beklemek gerekir.

Altına bez bağlanılan bebeklerde pişiği önlemek için pudra yerine pişik kremi kullanılmalıdır. Krem düzenli olarak kullanıldığı takdirde idrarın ciltle temasını keserek pişiğin oluşmasını engelleyecektir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir