0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Görülen Boyun Eğriliğini Ciddiye Alın

Sırt üstü yatırdığınızda boynu bir tarafa doğru eğiliyor ve pozisyonunu değiştirdiğiniz halde bu eğrilik devam ediyorsa, en önemlisi düzeltmeye çalıştığınızda düzelmiyorsa bebeğinizde boyun eğriliği olabilir.

Hisar Intercontinental Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Teoman Benli, yenidoğan bebeklerde görülen ve erken fark edildiğinde egzersizler yardımıyla cerrahiye gerek kalmadan tedavi edilebilen boyun eğriliğini konusunda anne babaları uyarıyor.

Boyun Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Botun eğriliğinin bilimsel adı tortikollistir ve bu kelime eğri boyun anlamına gelir. Doğumla birlikte fark edilen veya doğumdan sonra görülen “kas kaynaklı doğumsal boyun eğriliği” en sık rastlanan çeşididir. Kolaylıkla tanı konulabilir. Boynun yanlarında yer alan çift başlı bir kas olan Sternocleidomastoid  (SCM) kası bir tarafta gergin ve kısadır. Genellikle kasa dokunulduğunda zeytin denilen fibrotik bir şişlik ele gelir. Baş, kasın gergin olduğu tarafta yana doğru eğrilmiş ve yüz karşı tarafa bakacak şekilde dönmüş görülür. Boyun eğriliğin ters tarafına döndürülmeye veya yana bükülmeye çalışıldığında hareket kısıtlılığı fark edilir.

Boyun Eğriliği Neden Olur?

Geçmişte kas içinde kitle de görüldüğünden kas içine olan kanamaya bağlı hematomun bağ dokusuna dönüşmesi (fibrozis) ile oluştuğu ve özellikle makat gelişi gibi bebeğin ters geldiği durumlarda doğum eylemi travması ile tetiklendiği düşünülmektedir. Özellikle kalça çıkığı, yumru ayak ve bazı kas iskelet sistemi doğumsal deformiteler ile sık görüldüğünden genetik kökenler üzerinde durulmuştur. Ancak günümüzde nasıl oluştuğu anlaşılmakla birlikte neden oluştuğu konusu halen bilinmemektedir.

Bebeklerde görülen boyun eğriliği kas kaynaklı mıdır?

Kama şeklinde yarım omurgalar en sık görülen boyun omurgası deformitelerindendir ve ciddi boyun eğriliklerine yol açabilir. Bunun dışında boyunda çevre dokulardaki, bademcik, kulak gibi organların enfeksiyonlara ikincil gelişen beze (lenf adenopati)’ler, ağrılı ise geçici boyun eğriliğine yol açabilir. Ayrıca histeroid dediğimiz tipte psikiyatrik bozuklarda da boyun eğrilikleri eşlik edebilir.bebeklerde boyun eğriliği

Ne yapılmalıdır?

Muhakkak bir Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına başvurması gerekir. Doğumdan hemen sonra fark edilirse 6. aya kadar annenin yapacağı egzersizlerle tamamen düzeltilebilir. Bebeğin yatağı, mutlaka eğriliğin aksi yönüne boynunu döndürmesi sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde çocukların bazılarında iyileşme eğilimi olmasa da çok büyük bir bölümünde ameliyata gerek kalmadan yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Bu durumda 1-4 yaş arasında düzeltme ameliyatı yapılması gerekecektir.

Tedavi edilmezse

Boyun eğri ise yüzde ikincil değişikler gelişir. Yüzde gözleri belirgin gösteren bir asimetri gelişir. 7 yaşın üzerindeki çocuklarda ameliyat ile gevşetme yapılsa bile bu asimetri geriye dönmez ve kalıcı olur. Ayrıca omurganın diğer kısımlarında da dengeleyici eğrilikler gelişir.

Boyun eğriliği olan bebeğiniz var ve ileride böylesi sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız ve ameliyatlara gerek kalmaması için hemen bir doktora başvurarak egzersiz programına başlamanızı öneririz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.