0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Görülen Uyku Sorunları

Bebeklerde görülen uyku sorunları özellikle 6.aydan itibaren artmaya başlayabilir. Bebekler 0-6 aylık dönemde uzun gece ve gündüz uykusu uyudukları gibi, 6. aydan itibaren gündüz uykusu süresi kısaldığından, bebeklerde uyku düzensizlikleri görülebilir.

Bebekler ilk 6 ayda gece 1-3 kez anne sütü emmek için uyanabilir, ancak hemen tekrar uykuya dalarlar. Bir yaşındaki bebeklerin yaklaşık % 85’i gece boyunca sakin ve düzenli uyur. Altıncı aydan sonra bebeğin düzenli ve nitelikli uykuya devam edebilmesi için bebekere uyku eğitimi vermek gerekebilir.

Bebeklerde Görülen Uyku Sorunları

Çocuk ve ergenlerin %20 ile %30’unda uyku sorunları yaşanmaktadır. Hekimin rolü normal uyku fizyolojisini bilmek, aileleri uyku hijyeni açısından eğitmek, davranış temelli uyku problemlerinin gelişmesini önlemektir. Uyku bozukluklarında önde gelen nedenleri fiziksel ya da duygusal kaynaklıdır. Bebeklerde görülen uyku sorunları rahatsız bir yatakta uyumak, sesli ya da ışık miktarı doğru ayarlanmamış bir ortamda bulunmak gibi fiziki koşullardan kaynaklanabileceği gibi, bebeğin aç olması ya da bezinin değiştirilmemiş olması da uyku sorunlarına yol açabilir.

bebeklerde görülen uyku sorunlarıBebekler Neden Uyumaz?

İlk aylarda kolik sancıları anne-babaları uyutmazken, bebek büyüdükçe diş çıkarma dönemi, gündüz yaşanan korkuların rüyalarda tekrarlanması, annenin işe başlaması ile terk edilme korkusu, anne sütünün kesilme dönemi gibi çeşitli nedenler geceleri uyanmaya yol açabilir. Bazı bebekler etrafta çok fazla uyaran olduğunda, kalabalık ortamlarda, eve yabancıların gelmesi ve aşırı aktivite yapılan bir günün sonunda uyuyamazlar. Anne-baba ile fazla zaman geçirmek isteyen bazı çocuklarda uykuya direnirler.

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Ortalama 20 derecelik ısısı olan sessiz, loş bir ortam bebeklerin uyuması için idealdir. Ebeveynler her gün aynı ortam ve aynı saatte bebeklerini uyutmaya çalışmamalıdır. Yatak güvenli, kenarları yumuşak, yatak örtüleri pamuklu olmalıdır. Yastık kullanmak tehlikeli olabilir. Bebeğin sevdiği yumuşak bir oyuncak, yatağa konulabilir. Bebeğinizi başka bir çocukla aynı yatakta asla yatırmamalısınız. Uykunuz ağırsa asla yatağınıza almayınız. Bebeğin uykudan önce banyo yaptırılması onu rahatlatabilir. Hafif bir müzik, hafif sallama hareketleri, bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.

Bebeklerinin huzurlu bir şekilde uyumasını isteyen ebeveynlerin bu noktalara dikkat etmesi gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.