0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Hidroterapi Nasıl Uygulanır?

Bebeklerde hidroterapi son yıllarda çok ilgi görmeye başladı. Hidroterapi nedir? Bebeklere nasıl uygulanır?

Uyku problemi olan, kolik ve gaz sancısı yaşayan bebekler artık bir bebek spa merkezinde şımartılma seçeneğine sahip. Bebeklerin suda gevşemesine ve masajın faydalarından yararlanmasına olanak tanıyan bebek SPA merkezleri ebeveynlerin yeni favorisi olma yolunda ilerliyor.

Bir bebek spa ziyareti iki bileşenden oluşur: hidroterapi, bebekler yaklaşık 20 dakika boyunca küçük bir havuzda yüzerken, başlarını suyun üstünde tutmak için boyunlarının etrafında özel yuvarlak şeklinde yüzdürme cihazları giyerler ve bebeklere bebek masajı sertifikalı eğitmen tarafından masaj yapılır.

Bebekler ne kadar küçükse suya o derece uysal tepki verirler, çünkü dokuz ay boyunca anne karnındaki amniyotik sıvı içinde yüzmüşlerdir. Yenidoğan bebekler özellikle suya çabuk alışırlar, hafif bir uykuya dalarlar. Daha büyük bebekler ise etrafta dolaşmayı, sıçramayı ve sosyalleşmeyi severler.

Bebeklere özzel yüzdürme cihazları bebeğin çenesini ve başının arkasını destekleyen bir iç halkasına sahiptir ve bu sayede suyun altındaki kollar, bacaklar serbestçe hareket edebilir. Su arıtılır ve sıcaklığı 95-98 derece Fahrenheit’te tutulur. Bebekler yüzme bezi giyer ve havuzlar her gün yıkanır. Ebeveynler havuzun etrafında toplanır ve seans sırasında bebeklerini izler.

Uzmanlar, her türlü egzersizin gücü ve kardiyovasküler sağlığı geliştireceğini söylemektedir. Diğer yandan Dr. Claire McCarthy. , “Suda olmakla ilgili özel bir şey olduğunu sanmıyorum. Yerde sürünmek daha kolay ”demektedir. “Bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum ve bebeklerin evde ek sağlık yararlarıyla ve ek bağlanma avantajlarıyla aynı sağlık imkanlarından yararlanabileceğini düşünüyorum.”

McCarthy, yine de, bebekler havuzda dikkatli bir şekilde denetlendiği ve su temiz tutulduğu sürece, spa ziyaretinin güvenli olduğunu düşünüyor. Yüzdürme cihazları, rahatsızlık duyulursa iyi şişirildikleri ve çıkarıldıkları sürece endişe yaratmaz ve çocuk sürekli izlendiği sürece bir güvenlik sorunu oluşmaz.

Bebek spa hizmetinden yararlanabilmek için bebeklerin en az 4 aylık olması gerekiyor. Bebekler ancak bu aydan itibaren kafalarını ayakta tutmayı öğreniyor.

Bebeklerde Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi, bebek spa merkezlerinde bebeklerin belli sıcaklıktaki suda, kendileri için özel üretilen boyun simidiyle yüzmeleri ve bebeklere bu şekilde masaj yapılması işlemine verilen addır. Bebeklerde hidroterapi uzmanlık gerektiren bir işlemdir.

Bebeğe özel su kullanılır: Tüm su ozonludur ve bebek cildi için uygundur. Bebekler, ters ozmozla arıtılmış özenle tasarlanmış su kabarcıklarında yüzerler.

Boyun simidi ile yüzülür: Boyun simidi suda güvenlik, maksimum konfor ve mutlak destek sağlar.

Yüzme kapsülleri vardır: 8 haftalıktan küçük bebekler, bireysel alanlarında yüzerler. Daha büyük bebekler, birbirleriyle etkileşime teşvik eden grup alanlarında yüzerler.

Hijyen sağlanır: Bebeklere rahat yüzme bezleri ve özel olarak yıkanmış nevresim havluları temin edilir.

Müzik terapisi uygulanır: Bebeğinizi sakinleştirmek için özel olarak seçilen rahatlatıcı müzik, konforlu bir bakım odası ve güler yüzlü hemşireler çok rahatlatıcı bir atmosfere katkıda bulunur.

Hidroterapinin Faydaları Nelerdir?

  • Suyun yumuşak direnci kas ve iskelet gücünü artırır.
  • Bebek, yerçekimi ve destek kuvveti olmadan hareketleri ilk kez dik bir konumda keşfedebilir.
  • Su, kanın kalbe geri dönmesine yardımcı olan yerçekiminin vasküler dolaşım üzerindeki etkisini azaltır.
  • Düzenli egzersizin etkisi özellikle kardiyovasküler sistem için faydalıdır.
  • Göğüste suyun basıncı iyi solunum yeteneği geliştirmelerine yardımcı olur ve solunum sistemini güçlendirir.
  • İşlem, sindirimi iyileştirmeye ve besinleri emmeye yardımcı olabilir ve dışkı şeklini düzenli hale getirmeye yardımcı olur.
  • Suyun fiziksel hareket ile hidrostatik basıncı, daldırma sırasında kabızlığı giderir.
  • Derinin üzerinden geçen suyun yarattığı duyusal uyarım veya dokunsal uyarım, merkezi sinir sistemini etkiler.

Psikolojik Gelişim

Doğumdan altı aya kadar olan dönem çocuğunuzun psikolojik gelişimi için çok önemlidir. Bu aşamada bebeğinize verdiğiniz sevgi pikoloik gelişime olumlu katkı sağlar. Hidroterapi masajı da bebeğe sevgi göstermenin bir yolu olarak düşünülebilir.

Hidroterapi sırasında çocuğunuz psikolojik refahı artırmak için uzman koruması, destek ve özen alacaktır.

Hidroterapi, çocuklarda öğrenme, düşünme, matematik ve problem çözme becerileri gibi bilişsel becerilerin geliştirilmesine etkili bir katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır.

Çocuğunuzu her iki elin etkili kullanımı konusunda eğitir, bu da beyin gelişimini teşvik eder.

Diş çıkarma, kabızlık, şişkinlik, vb. gibi stres ve rahatsızlığı azaltır.

Ebeveyn – Çocuk Bağı

Dğum sonrasu depresyonu (lohusalık depresyonu) gerçek bir şeydir ve bundan muzdarip olan pek çok anne vardır. Bu sağlıksız bir ebeveyn-çocuk ilişkisi yaratabilir. Huysuz değilken küçük çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek, onunla yepyeni bir seviyede bağ kurmanın harika bir yolu olabilir.

Bebek spa’sı bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Hem bebeğiniz rahatla hem de siz onunla farklı türlü vakit geçirerek sıcak bir bağ geliştirebilirsiniz.

Bebek SPA Deneyimi Güvenli mi?

Merkezler tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını bildirmektedir. Fakat uzmanlar aşağıdaki konular hususunda ebeveynleri uyarmaktaadır.

Bebekler, başları yarı sert bir köpük yapısıyla desteklendiğinde, dikey olarak suya asıldıklarında, yumuşak ve ince omurların boyunlarında sıkıştırılması ve bağlarda, kaslarda zorlanma endişesi doğar.

Bebek gelişimi baştan aşağıya doğru ilerliyor ve kafa kontrolü bebeklerin ilk aylarında ustalaştığı ilk büyük görev ve ardından yuvarlanıyor. Bebeklerin bu ilk dönüm noktalarına ulaşmalarına yardımcı olan ana vücut hareketleri boyun halkaları tarafından kısıtlanır. Ayrıca, üç aylıktan büyük bebekler için, halkaların düzenli kullanımının oturma yeteneklerini etkileyebileceği konusunda dikkatli olunmalı.

Boyun simitleri bebeklerin kendilerinin doğal olarak yapmaya çalıştıkları deneme ve düzeltme hareketleri için orantısız bir çaba ve kas gerginliği gerektiriyor. Boyun simitleri bebekleri pasif hale getirebilir. Özetle uzmanlar bebeklerin halkaları kullanırken vücut hareketlerinin kısıtlandığını söylemektedir. Bebeklerde hidroterapi konusunda doğrudan uzman görüşü almayı tercih edebilirsiniz.

Bebek SPA Merkezlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizi ellerine teslim edeceğiniz kişiler çok önemli. Birden çok SPA merkezi bulunmaktadır. Bunlardan hangisini tercih edeceğiniz konusunda iyi düşünmelisiniz.

Bu merkezlerde bebeğinize eşlik edecek olan kişilerin Millî Eğitim Bakanlığı onaylı masaj terapistleri olmasına dikkat etmelisiniz. Görüşmeye gittiğinizde bu sertifikayı görmek istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

Hidroterapinin bir uzman eşliğinde yapılması gerekir. Hidroterapi havuzundaki belli sıcaklık, 20 dakikanın üzerinde suda kalan bebeğin vücut ısısını arttırabiliyor. Bu sebeple uzman kişi ve uzmanlığı olan kurum önemli.

Hidroterapi havuzunda kullanılan boyun simidi en önemli konulardan biri. Yukarıda bu konuya dair uzmanların başka görüşlerine de yer verdik. Onları da göz önünde bulundurmalısınız. Boyun simidi bebeğinizin boynunda tahminen 1 parmak boşluk kalacak şekilde konumlandırılmalıdır. Malzeme olarak plastik değil, bebeklere uygun formda olan hassas kumaştan yapılan boyun simitleri tercih edilmelidir. Aksi takdirde plastik malzeme bebeğin cildine zarar verebilir. Bu konuda seçici olmalısınız.

Hidroterapi seansı her bebeğe özel olarak uygulanması gereken bir işlemdir. Bebeğinizin hijyenik bi suya girdiğinden ve havuzların düzenli olarak temizlendiğinden emin olmalısınız. Bu konu hakkında terapiye gitmedn önce konuşmakta fayda var.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.