0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde İçe Basma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde içe basma yeni yürümeye başladıkları dönemde rastlanan bir yürüyüş sorunudur. Nasıl anlaşılır? Nasıl tedavi edilir?

Bebeğinizin anormal bir yürüyüş geliştirdiğini görmek üzücü olabilir, ancak çoğu zaman endişelenecek bir şey yoktur. Koşullar ağrıya neden olmaz ve çocuklar büyüdükçe genellikle iyileşir.

Bebeklerde içe basma

Bebeklerde İçe Basma Nedir?

Yürümeye yeni başlayan bebeklerin yere basarken ayaklarının düz bir şekilde karşıya bakması gerekirken içe bakması durumudur. Bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülür. İçe basmanın aşırı olduğu durumlarda çocuklarda sendeleme veya kısa mesafede yorulma olabilir. İçe basma çocuklarda ağrıya yol açmaz ve çocuğun düzgün yürümesine engel olmaz.

Çocuklarda dört tip içe basma sorunu vardır.

  • Ayaktaki tarak kemiklerinden itibaren ayak içe dönüktür. Doğuştan gelen bir sorundur ve genellikle tedavisi cerrahi olarak mümkündür.
  • Çocuk ayakta iken tabanın içe basmasıdır. Ayak iç tarafındaki kavis yoktur ve arkadan bakıldığında topuğun iç tarafı yere daha yakın olup dışa doğru eğilme gözlenir. Hatta bazen topuğun dış kenarı havaya kalkar.
  • Bacakta tümüyle içe dönük basma mevcuttur. Aslında ayak normaldir. Bu durum ergenlik çağına kadar düzelebilen bir sorundur. Bu çocukların tipik özelliği W oturma dediğimiz, diz üstü oturup ayakları yanlara açabilmeleridir. Genellikle cerrahi tedavi gerektirmez.
  • Bu tipte sadece ayak kavisi oluşmamış ve topuk düzgündür. Müdahale gerekmeden çoğu zaman kendiliğinden düzelir

İçe Basma Nedenleri

  • Anne karnındaki duruş bozukluğuna bağlı kaval kemiğinin içe dönük olması
  • Düztabanlık (çocuklarda dengeyi sağlamak için içe basma)
  • X bacak ve O bacak
  • Ayak ön kısmının dönüklüğü

Nasıl Anlaşılır?

Çocukların çoğu büyüdükçe, kemikleri çok yavaş yavaş normal bir açıyla döner. Yürüme, diğer beceriler gibi deneyim ile de gelişir, böylece çocuklar kaslarını ve ayak pozisyonlarını kontrol edebilecek hale gelirler.

Ayak zamanla iyi hale gelir, ancak bu yavaş yavaş olur ve fark etmek zordur. Bu nedenle doktorlar, ebeveynlerin bebeğin gelişimini izlemelerine yardımcı olmak için sık sık video çekmelerini önerir. Ebeveynler, çocuklarını yürürken kaydedebilir ve daha sonra başka bir video çekmek için bir süre bekleyebilir. Bu, genellikle yürüyüş anormalliğinin zamanla düzelip düzelmediğini görmeyi kolaylaştırır. Eğer düzelmemişse doktordan yardım almak gerekir.

Geçmişte, yürüyüş sorununu tedavi etmek için özel ayakkabılar ve parantezler kullanıldı. Ancak artık doktorlar bu yönteme nadiren başvuruyor.

Çocuk yürürken veya adım atarken ayaklarının içi göstermesi durumunda fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri yardımı ile tanı konabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

2 yaş altı çocuk yürümeye başlayınca içe basma zamanla kendiliğinden düzelebilir ve genellikle tedavi gerektirmez. 2 yaş üstü çocukların tedavisinde çocuğun bacaklarını çapraz yaparak (W oturma) oturmasına engel olunmalıdır. Çocuklar okul çağına geldiklerinde ve zamanlarının büyük çoğunluğunu sandalyede normal pozisyonda oturarak geçirdiklerinden bu sorun düzelebilir. Düzeltilemeyen vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir