Bebek

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde ishal özellikle 0-24 ay arasında sıklıkla görülür. Bebeklerin uzun süre ya da sık aralıklarla ishal olması, gelişimsel sorunlara neden olabilir. Sık ishal olan bebeklerin gelişimini desteklemek için anne sütü veya ek gıdalardaki mineraller ve vitaminlerle bebek gelişimini destekleyebilmek için sık görülen ishale karşı önlem almak gereklidir.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

İshal nedenleri arasında virüs ya da bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, diş çıkarma süreci, bağırsak paraziti, besin alerjisi gibi durumlar yer alır. Bebeklerde ishal sorunu beslenme süreci ile de doğrudan ilgili olduğu gibi, özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde sık görülen ishal, emziren annenin beslenme düzeniyle  ilgili olabilir.

Bebeklerde ishal

Bebeklerde İshale İyi Gelen Yiyecekler

Anne sütünün yanında ek besinler yemeye başlamış bebeklerde ishali önlemek için meyve ve sebzeler oldukça etkilidir. Bebeklerde ishale iyi gelen gıdalar arasında haşlanmış patates, pirinç lapası, hafif kızarmış ekmek ve muz yer alır. Alerjik etkiye neden olmayan bu besinler, altı aydan büyük bebeklerde ishalin önlenmesini ya da azalmasını sağlar. Bunun yanı sıra bebeğe önemli bir probiyotik kaynağı olan yoğurt da verilebilir. Meyveli yoğurtlar yerine sade yoğurtları tercih etmek gerektiği gibi, evde yapılmış yoğurt bebeğin gelişimi açısından daha faydalıdır.

İshal olan bebekler yoğun bir şekilde sıvı kaybettiğinden, bebeğin sıvı odaklı beslenmesi oldukça önemlidir. İshal sürecinde bebeğe su, meyve suyu, anne sütü, inek sütü gibi gıdaların sık aralıklarla verilmesi, vitamin ve mineral kaybını azaltır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

İshal tüm bebeklerde belirli aralıklarla görülen bir sindirim sistemi sorunudur. Dolayısıyla bebeğini ishal olduğunda paniklemenize gerek yoktur. Ancak uzun süren ve kusmayla birlikte devam eden ishal bebeğin gelişimini ve yaşamını tehdit edebilir. İshalle birlikte bebekteki diğer semptomların incelenmesi de oldukça önemlidir.

  • Ten renginde değişiklik,
  • Ateş ve kusma,
  • Bebeğin 6 saate kadar çiş yapmaması,
  • 24 saatten uzun süredir devam eden ishal,
  • Bebeğin cildinde ve ağzında kuruluk

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için sık görülen ishal sorununa karşı önlem alınması şarttır. Bebeklerde ishal sorununun önlenmesi için emziren annelerin beslenme düzeni ve bebeklere verilen ek besinlere dikkat edilmesi şarttır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir