0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde İshal Neden Olur?

İshal, dışkı kıvamının bozularak sıvı bir hal alması ve dışkı miktarının artması olarak tanımlanabilir. Yenidoğan ve süt çocuklarında, ileriki yaşlara göre daha sık görülen ishale, beslenme hataları, gıda alerjileri, zehirlenmeler, parazitler, diş çıkarma ve viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar neden olur.

İshalin yenidoğan ve süt çocuklarında daha sık görülmesinin nedeni, bebeklerin bağışıklık sisteminin ishal yapan mikroorganizmalara karşı henüz bağışıklık geliştirmemiş olmasıdır.

İshale karşı neler yapılabilir?

İshal sorunu yaşayan tüm bebeklere öncelikle sıvı takviyesi yapılmalıdır. Böylelikle bebeğin kaybetmiş olduğu sıvı ve elektrolitler ona geri kazandırılır. Bu dönemde amaç, bebeği az ve sık şekilde beslemek olmalıdır.

bebeklerde ishalİshal durumuyla karşı karşıya kalındığında, anne sütünün bebeğe daha sık verilmesi ishalin şiddetini azaltacaktır. Anne, bu dönemde kafein içeren sıvıların tüketiminden uzak durmalıdır. Su, ayran, haşlanmış patates, pirinç lapası, yoğurt çorbası, elma, muz, havuç ve şeftali püresi ishal döneminde bebeğin beslenmesinde yer alabilecek gıdalardır. Bu dönemde hazır meyve sularının tüketiminden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda, probiyotik yoğurtlar, bağırsak hareketlerinin normalleşmesine yardımcı olduğu için ishalli bebeğin beslenmesinde kesinlikle yer almalıdır. Yağlı ve lifli besinlerin tüketiminden ise uzak durulmalıdır. Bu dönemde iştahsızlık durumu oldukça sık gözlenir. Bebek, yemek yemeye kesinlikle zorlanmamalıdır.

Beslenmenin yanı sıra, dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise hijyendir. Bu dönemde ebeveynlerin, bebeğin ve kendi ellerini daha sık dezenfekte etmesi, temiz içme suyu kullanması, emzik, biberon gibi beslenme araçlarının üzerinde yemek artığı kalmayacak şekilde temizlemesi gerekir. Bebeğin beslenmesinde taze gıdalar kullanılmalı, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkanmalıdır.

Yaz aylarında taze meyve tüketimine bağlı olarak daha sık görülen ishalin en yaygın tedavisi, diyet ile yapılanıdır. Tedavideki amaç, nedene bakılmaksızın bebeğe kaybettiği sıvı ve elektrolitlerin geri kazandırılmasıdır. Bebeğe, doktor kontrolü olmadan kesinlikle ilaç verilmemelidir. Aksi durumda bebeğin sağlığı tehlikeye atılabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir