0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ishale ne iyi gelir sorusunun doğru yanıtını almak için bebeğin neden ishal olduğunu bulmak gerekir. Bebekler çeşitli nedenlerden dolayı ishal olabilirler. Bu nedenlerden bazıları diş çıkarma, bazı gıdalara vücudun tepki göstermesi, aşırı meyve tüketimi olarak gösterilebilir.

Bebeklerin ishal olması onlarda yoğun miktarda su ve mineral kaybına sebep olmaktadır. Bu sebeple ishal olan bebeklere anında müdahale edilmeli, bir an evvel ishal durumundan kurtulmaları sağlanmalıdır. İshalin tedavisi, oluş sebebine göre belirlenmekte birlikte genellikle diyet uygulanmaktadır.

Bebekler ishal Olunca Ne Yapmalı?

İshal döneminde kaybedilen mineralleri karşılamak için bebek sık sık beslenmeli, katı gıdalara geçildiyse verilmeye devam edilmelidir. Yemek seçiminde anne sütünün yanı sıra pirinç, patates, muz gibi ishal tedavisinde faydası olan yiyecekler tercih edilmelidir. Kaka yaptıktan sonra mutlaka bir miktar su içirilmelidir ki kaybettiği suyu ger kazansın.

İshal olan bebeklerin bezleri sık sık değişmelidir ki, popoları tahriş olmasın. İshal durumu iki – üç gün süresince geçmediği takdirde mutlaka doktora başvurulmalı, gerekirse ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ancak doktora danışmadan kesinlikle bebeğe ilaç verilmemeli, ilk etapta yiyecekler yoluyla ishal tedavi edilmeye çalışılmalıdır.

Bebeklerde reflü

Özellikle ateş ve kusma ile birlikte görülen bebek ishali çok güçsüz bırakacağından tehlikeli durumlara yol açabilmektedirler. Bu durumun görüldüğü bebekler de vakit kaybetmeden doktora götürülmeli ve tedavisine başlanmalıdır.

Beslenmenin yanı sıra, dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise hijyendir. Bu dönemde ebeveynlerin, bebeğin ve kendi ellerini daha sık dezenfekte etmesi, temiz içme suyu kullanması, emzik, biberon gibi beslenme araçlarının üzerinde yemek artığı kalmayacak şekilde temizlemesi gerekir. Bebeğin beslenmesinde taze gıdalar kullanılmalı, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkanmalıdır.

Yaz aylarında taze meyve tüketimine bağlı olarak daha sık görülen ishalin en yaygın tedavisi, diyet ile yapılanıdır. Tedavideki amaç, nedene bakılmaksızın bebeğe kaybettiği sıvı ve elektrolitlerin geri kazandırılmasıdır. Bebeğe, doktor kontrolü olmadan kesinlikle ilaç verilmemelidir. Aksi durumda bebeğin sağlığı tehlikeye atılabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.