0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde isilik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde isilik, özellikle aşırı sıcak havalarda, fazla terlemeye bağlı olarak, ter bezi kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar.

Vücutta küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde karşımıza çıkan isiliği 2’ye ayırmak mümkündür. Bunlardan biri, küçük su baloncuklarıdır. Diğeri ise, su toplayan kırmızı bir görüntü yaratan ve oldukça fazla kaşınma hissi veren isiliktir.

Bebeklerde isilik Nasıl Önlenir?

Vücuttaki ter gözeneklerinin tıkanması, ter salgısının deri altından çıkmasını engeller ve bunun sonuncunda da isilik meydana gelir.

Sıcak hava ve buna bağlı olarak aşırı terleme, bebeğin yeterince yıkanmaması, vücutta şampuan ve krem kalıntılarının kalması, bebeğin çok kalın giydirilmesi ve ateşli hastalıklar isiliğin başlıca nedenleridir.

bebeklerde isilikİsiliğin oluştuğu bölgeler nerelerdir?

İsilik, boyun, göbek ve omzun yanı sıra bebeklerde genellikle popo bölgesinde yoğun olarak kendini gösterir.

İsiliğin belirtileri nelerdir?

İsilik döküntüleri, açık renkte olabileceği gibi koyu kırmızı renkte de olabilir. Vücudun isilikli olan bölgesinde küçük kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıkların tipi, ter bezlerinin tıkanış şiddetine göre değişiklik gösterir. Kabarcıklar genellikle kaşıntısız ve ağrısız olur.

İsiliğin tedavisi nasıldır? 

Hafif dereceli isiliklere herhangi bir tedavisi uygulanmasına gerek yoktur. Bu isilikler, bebeğin serin tutulması, nemlendirici krem kullanılması ve ılık suyla duş aldırılması sonucu kendiliğinden yok olur. Ancak isilik, vücutta iltihap meydana getirdiğiyse doktora başvurmak şarttır. Doktorun vereceği hafif kortizonlu kremler, isiliği yok edecektir.

Bebeği isilikten koruma

  • Bebeklere pamuklu, bol ve ince kıyafetler giydirilmelidir,
  • Özellikle yaz aylarında bebekler, her gün ılık su ile yıkanmalıdır,
  • Bebeklerin cilt gözenekleri serin tutulmalı, yoğun nemlendirici içeren kremler sık sürülmemelidir,
  • Terli kıyafetler üzerlerinde bekletilmemelidir,
  • Kıyafetleri gibi, nevresim takımları da pamuklu kumaşlardan olmalıdır,
  • Kullanılan şampuan ve sabunlar bebek cildine uygun olmalıdır.

Bulaşıcı bir özelliği olmayan isilik, hayati bir tehlikeye de yol açmaz. Ancak oluşan kabarcıklar, enfeksiyon kapabilir ve bu durum başka deri hastalıklarının oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, tedavisi ihmal edilmemelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir