Bebek

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

Bebeklerde isilik, özellikle aşırı sıcak havalarda, fazla terlemeye bağlı olarak, ter bezi kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar. Bebeklerde isilik tedavisi nasıl olmalı? Bu sorun özellikle yaz aylarında sıklıkla görülüyor. Bebeğinizin hassas cildini isilikten korumak için uygulayacağınız basit yöntemler mevcut.

Bebeklerde isilik özellikle 0-6 aylık dönemde sık görülür. Bebeğinizin hassas cildini isilikten korumak için bebeğin bezini değiştirken ve bakımını yaparken özen göstermeniz gerekir. 

Vücutta küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde karşımıza çıkan isiliği 2’ye ayırmak mümkündür. Bunlardan biri, küçük su baloncuklarıdır. Diğeri ise, su toplayan kırmızı bir görüntü yaratan ve oldukça fazla kaşınma hissi veren isiliktir.

Bebeklerde isilik ter bezleri kanallarının tıkanması sonucu baş gösteren bir rahatsızlıktır. İsilik, ter bezleri kanallarının tıkanması sonucu baş gösteren bir rahatsızlıktır. Sık terleyen bebeklerin ter bezleri kanalları tıkanır ve bebek cildinde renk değişimlerini takiben isilik meydana gelir. Genellikle bebeklerin boyun ve omuz bölgelerinde görülmesine karşın vücudun başka bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Peki bebeklerde isilik tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde isilik
Bebeklerde isilik

Bebeklerde İsilik Nedenleri

Aşırı sıcaklar, bebeğin mevsime göre kalın giydirilmesi, ateşle sonuçlanan hastalıklar, bebeğin yeterince yıkanmaması ve aşırı terleme, bebeklerde isiliğin başlıca nedenleri arasındadır. Vücuttaki ter gözeneklerinin tıkanması, ter salgısının deri altından çıkmasını engeller ve bunun sonuncunda da isilik meydana gelir.

Eğer bebeğiniz isiliği hafif derece geçiriyorsa, hastalığın kendiliğinden geçmesi söz konusu olabilir. Bu süreçte iyileşmeyi hızlandırmak için bebeğinizi sık sık yıkamalı, nemlendirici bebek kremleri ile kullanmalısınız. Ancak bebeğinizin cildi iltihaplanmışsa, kaşıntıyı gidermek için hafif kortizonlu kremler uygulanmalıdır.

İsiliğin Oluştuğu Bölgeler Nerelerdir?

İsilik, boyun, göbek ve omzun yanı sıra bebeklerde genellikle popo bölgesinde yoğun olarak kendini gösterir.

İsiliğin Belirtileri Nelerdir?

İsilik döküntüleri, açık renkte olabileceği gibi koyu kırmızı renkte de olabilir. Vücudun isilikli olan bölgesinde küçük kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıkların tipi, ter bezlerinin tıkanış şiddetine göre değişiklik gösterir. Kabarcıklar genellikle kaşıntısız ve ağrısız olur.

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir?

Bebeğinizin isilik geçirmesini önlemek için;

 • Özellikle yaz aylarında, her gün ya da gün aşırı olmak suretiyle bebeğinizi ılık su ile yıkayın.
 • Bebeğinizin cildini rahat ettirecek bol giysiler giydirin. Ayrıca, mevsime uygun kıyafetler tercih etmeyi ihmal etmeyin.
 • Bebeğiniz terlediğinde, üstündeki giysileri vakit kaybetmeden yenisi ile değiştirin.
 • Bebeğinizin yattığı örtüleri seçerken, pamuklu ve terleten kumaşlar olmamasına özen gösterin.
 • Nemlendirici kullanımında aşırıya kaçmayın. Bebeğin cildini fazla kremlerseniz gözeneklerinin tıkanmasına neden olursunuz.
 • Bebek cildine uygun şampuan ve sabunları kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Bebeğinizin günlük bakımında kullandığınız ürünlerin alkolsüz, hipoalerjik ve parabensiz olmasına özen gösterin.

Son olarak, bebek cildinin hassas olduğunu asla unutmayın ve reçetesiz tedaviden kaçının. Bebeğinizin cilt rahatsızlığının tedavisinde mutlaka uzman bir doktora başvurun.

Bebeklerde isilik tedavisi
Bebeklerde isilik tedavisi

İsilik Tedavisi

Hafif dereceli isiliklere herhangi bir tedavisi uygulanmasına gerek yoktur. Bu isilikler, bebeğin serin tutulması, nemlendirici krem kullanılması ve ılık suyla duş aldırılması sonucu kendiliğinden yok olur. Ancak isilik, vücutta iltihap meydana getirdiğiyse doktora başvurmak şarttır. Doktorun vereceği hafif kortizonlu kremler, isiliği yok edecektir.

Bebeği İsilikten Koruma

 • Bebeklere pamuklu, bol ve ince kıyafetler giydirilmelidir,
 • Özellikle yaz aylarında bebekler, her gün ılık su ile yıkanmalıdır,
 • Bebeklerin cilt gözenekleri serin tutulmalı, yoğun nemlendirici içeren kremler sık sürülmemelidir,
 • Terli kıyafetler üzerlerinde bekletilmemelidir,
 • Kıyafetleri gibi, nevresim takımları da pamuklu kumaşlardan olmalıdır,
 • Kullanılan şampuan ve sabunlar bebek cildine uygun olmalıdır.

Bulaşıcı bir özelliği olmayan isilik, hayati bir tehlikeye de yol açmaz. Ancak oluşan kabarcıklar, enfeksiyon kapabilir ve bu durum başka deri hastalıklarının oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, tedavisi ihmal edilmemelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir