Bebek

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde öksürük sorunu özellikle yenidoğanlarda bağışıklık sistemi gelişmediği için sıklıkla görülür. Öksürük, bebeğin solunum yoluna kaçan toz gibi maddeler nedeniyle oluşabileceği gibi, üst solunum yolu hastalıkları sebebiyle de görülebilir.

Öksürük sorunu bebek ve çocuklarda genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak öksürükle birlikte yüksek ateş görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekir.

yenidoğan bebeklerde sık görülen hastalıklarBebekler Neden Öksürür?

Öksürük, yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerde de zaman zaman görülebilen ve kendiliğinden geçen bir sorun olarak ortaya çıkabilir. Önemli olan, öksürükle birlikte görülen semptomlardır.

Ateş, dışkıda değişiklik, uykusuzluk ya da ciltte değişiklikler gözlenmesi durumunda bebeğin doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bununla birlikte, bebeklerde öksürük astım, bronşit gibi kronik hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Bu noktada bebeğin düzenli olarak ilaç kullanması gerekebileceği gibi, beslenme ve uyku düzenine de dikkat edilmesi gerekir. Tekrar eden öksürük, bebeğin huzursuz olmasına, niteliksiz uyku problemine ve beslenme sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle öksürük sorunu görülen bebeklerde bazı önlemlerin alınması ve tedavinin geciktirilmemesi oldukça önemlidir.

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Bebeklerde öksürük sorununu çözmek için bazı doğal yollar kullanılabilir. Ancak 6 aydan küçük bebeklerin ek besinler alması zararlı olabileceğinden, bu durum sadece 6 aydan büyük bebekler için geçerlidir. Bebeklerde öksürük sorununu azaltmak için, ılık süt, badem-portakal suyu, adaçayı, ıhlamur, nane limon gibi bitki çayları kullanılabilir. Ancak bu çayların 6-12 ay arası bebekler için az miktarda kullanılması önemlidir. Bununla birlikte bebeğe verilecek sıcak içeceklerin ılıtılmış olmasına da dikkat edilmelidir.

Bitki çaylarının fazla miktarda tüketilmesi bebeklerde farklı sorunların oluşmasına yol açabilir. Ağlama, sindirim sistemi problemleri ya da halsizlik gibi sorunların yanı sıra daha ciddi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeklerde öksürüğü azaltmak için bitki çayları az miktarda kullanılmalıdır.

Uzun süre devam eden öksürük sorununa çözüm bulmak için ise ilaç tedavisi şarttır. 0-3 yaş arası bebeklerde uzun süre devam eden öksürüğün farklı hastalıkların habercisi olabileceği unutulmamalı ve doktor tedavisi ihmal edilmemelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.