0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları

Bebeklerde pişiği önleme mümkün mü? Pişik, bebeklerin çoğunda görülen bir sağlık problemidir. Ebeveynlerin dikkat etmesine rağmen pişik sorunu ile ilk 3 ay sıkça karşılaşılır.

Bebek tenleri fazlasıyla hassas olduğundan cilt tahriş olmaya meyillidir ve bu durum pişik sorununu tetikleyen en temel unsurdur. Bu sorunu engelleyebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Pişiği önlemenin temel kuralı bezin kapladığı alanın temiz ve kuru tutulmasıdır. Bu bölgenin hijyeni ve bakımı çok önemlidir. Bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli, bez değişimi esnasında olabildiğince altı açık tutulmalı ve bölgenin hava alması sağlanmalıdır. Bez bağlanırken, bel bölgesinin biraz gevşek bağlanmasına özen gösterilmelidir.

Bebeğin kilosuna uygun, doğru boyda çocuk bezi seçilmelidir. Bezin normalden küçük olması bebeği sıkar ve rahatsız eder, büyük olması ise sızdırma yapar ve bebeğin poposunda rahatsızlık yaratır.

Bebeklerde Pişiği Önlemek İçin Öneriler

Bez bölgesi temizliği yaparken; ılık suya ile ıslatılmış pamuk kullanılmalıdır. Bölge dezenfektan bir sabunla veya yalnız su ile yıkanıp, idrar ve dışkıdan yumuşak hareketler yardımıyla arındırılmalı ve en son mutlaka kurulanmalıdır. Temizleme esnasında sabun kullanılacaksa üç günden sık kullanılmamalıdır. Her gün kullanılması deride koruyucu tabaka oluşumunu engeller.

Bebek ve Annesi

Bebeğin alt bölgesi ıslak mendil yardımıyla temizlenecekse bebek cildine uygun, yumuşak ve akolsüz mendil tercih edilmelidir.

Bebeğe yeni alt bezi bağlanmadan önce altının kuru olduğunda emin olunmalıdır. Islak tene bez bağlanması pişik riskini artırır.

Bebek bezinin üzerine, bebeğin cildinin hava almasını engelleyecek ve terletecek kumaşlardan yapılmış giysiler giydirmekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bebeğin tuvalet ihtiyacı için kumaş alt bezi kullanılıyorsa, bu bezleri yıkadıktan sonra kimyasal maddelerden ve mikroplardan arındırmak için en az 15 dakika kaynatmak gerekmektedir.

Sizinle paylaşmış olduğumuz tüm bu bilgilere rağmen pişik önlenememiş ise yaşanabilecek daha büyük sorunları engellemeniz adına doktorunuza başvurmayı sakın ihmal etmeyin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.