0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişik önemli bir sorun olarak değerlendirilmeli. 2 yaş altı bebeklerde huzursuzluk ve rahatsızlık sebebi olan pişik, hem anne-babanın hem de bebeğin hayat kalitesini bozuyor. Tedavi edilmeyen pişik ise açık yaralara dönüşüp bölgenin mikrop kapmasına yol açıyor. 

Pişiği Nasıl Önlerim?

Bebeklerin yenidoğan dönemi sonrasında ek gıdalara geçmesi ile birlikte pişik görülme sıklığı artıyor. Her yüz bebekten 5’inde ağır seyreden pişik, her iki bebekten birinin problemi durumunda.

Elbette bu sorun sadece bebeğin değil ailenin de sorunu. Pişiğin ortaya çıkmasıyla birlikte huzursuzlanan bebek gece-gündüz farkı gözetmeden ağlayacak, mutsuz olacak; ailenin de mutsuz olmasına yol açacaktır.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişiğin pek çok sebebi olabilir: Banyo ve alt değiştirme sıklığının az olması, anne ya da bebeğin kullandığı bazı ilaçlar, bebeğin alt değiştirmesi sırasında hijyene uyulmaması, anne sütünün erken kesilip ek gıdalara erken geçilmesi, sıcak hava belirgin pişik sebepleri arasında bulunuyor.

bebeklerde pişik sorunuYenen bazı gıdaların pişiği arttırdığı yolunda deneyimleri olan anneler, en çok kış meyveleri olan, portakal ve mandalina gibi asitli gıdaların pişiğe yol açtığını söylüyor.

Pişiksiz bebek hayal mi?

Bebeklerde pişiği önlemek için giysilerin hijyenine de dikkat etmek gerekir. Söz konusu olan bebek giysileri ise, konuya daha da önem vermek gerekir. Bebeklerin ve çocukları cildi, yetişkinlere göre daha hassastır. Kullanılacak temizlik malzemeleri bebekler ve çocuklar için risk içerebilir. Çünkü temizlik malzemeleri bebek ve çocukların cildine zarar verebilecek kimyasallar içerebilir.

Elbette değil. Eğer bebeğin altını değiştirilirken gerekli hijyen kurallara uyulursa bebekler pişik olmayacaktır. Öncelikle bebeğin altını değiştirmeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

Bebeğin alt değiştirme sıklığını gün içinde 5’in atlına düşürmeyin. Bebeğinizin altını değiştirip temizliğini yaptıktan sonra pişik olsun ya da olmasın mutlaka pişik kremini ince bir tabaka halinde uygulayın. Bebeğinizin bezli bölgesinin havalanması için 5 dakika kadar bekledikten sonra bezi bağlayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.