0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Pişik Sorunu Nasıl Geçer?

Bebeklerin birçoğunda meydana gelen pişik, sürekli rahatsız olmalarına ve hatta uykularının kaçmasına neden oluyor.

Pişik, bebeklerin özellikle bez bölgesinde meydana gelen, bazen kaşıntıya neden olabilen bir deri rahatsızlığıdır. Bez bölgesinin hava almaması, sürtünme, kaka ve idrarın bezde uzun süre kalması ve kullanılan bakım ürünleri pişiğe neden olabilir.

Ebeveynlerin, pişik oluşumunu önlemek için yapabileceği birtakım şeyler vardır. Bunlardan ilki, bezin bebeğin altında çok uzun süre bırakılmamasıdır. Ara sıra, bez çıkartılmalı ve bebeğin altının hava alması sağlanmalıdır.bebeklerde pişik sorunu

Pişik oluştuğunda ise, içeriğinde kortizon barındırmayan, alerjik reaksiyonlara yol açmayacak olan kremler kullanılmalıdır. Bu sürede bebeğin altını çok sık yıkamak doğru bir hareket değildir. Aynı zamanda yıkama esnasında, bebeğin altı çok iyi durulanmalı, hiçbir sabun artığının kalmadığına emin olunmalıdır.

Pişiği Önlemenin Yolları

  • Bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulması gerekir.
  • Bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli, olabildiğince altı açık tutulmaya özen gösterilmeli ve mümkün olduğunca sık havalandırılmalıdır.
  • Bebeğe uygun boyda bez seçilmelidir.
  • Yeni bez bağlanırken bebeğin altının iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.
  • Bezin üstüne sentetik maddeden giysiler giydirilmemeldir.
  • Bebeğin bezini takip edilmelidir.

Pişik, çok ilerlediyse kortizonlu kremlerin kullanılması gerekebilir. Ancak bu kremler, kesinlikle doktor kontrolü altında alınmalı ve kullanılmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.