Bebek

Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde saç bakımı düzenli olarak yapıldığı takdirde, bebeğin baş derisinin zarar görmesini engeller ve sağlıklı saçlara sahip olmasını sağlar. Bebeklerin saç köklerinin oluşması anne karnında başlar. Genellikle bir yaşına kadar bebeklerin saçı 10cm’den fazla uzar. Bebeklerin saç bakımına dikkat edilmesi hem bebeğin genel sağlığı hem de saçlarının sağlığı açısından önemlidir.

Bebeklerde Saç Bakımı

Bebeklerin sağlıklı saçlara sahip olması için, koruyucu madde içermeyen şampuanla yıkanması önem taşır. Bununla birlikte, bebeğin saçlarının hava alması da oldukça önemlidir. Saçların sağlığı, beslenme ile de doğrudan alakalı olduğundan, sağlıksız saçlara sahip olan bebeklerin beslenme düzeni gözden geçirilmelidir.

Bebekler için Hangi Şampuanlar Kullanılmalı?

Bebeğin cildi son derece hassas olduğundan, sıradan şampuan ya da sabunlar tahriş, dökülme ve alerjilere yol açabilir. Bu nedenle bebekler için özel üretilmiş olan şampuan ve sabunların kullanılması önem taşır.

Paraben, phytalat ve phencxyenthanl gibi maddelerin yer almadığı, organik bebek şampuanları, bebeklerin cildine zarar vermediği gibi, içerdiği yağlar ile saç derisini de besler. Ancak bebek şampuanlarının çok fazla kullanılması da bebeğe zarar verebileceğinden, haftada bir iki defa az miktarda kullanılması yeterli olacaktır.

Bebeğin saç bakımı nasıl yapılırBebeklerin saçları son derece kırılgan olduğundan, lastik tokaların kullanılmaması önemli olduğu gibi, bebeklerin saçı da havlu ile kurutulmalı ve kurutma makinesi kullanılmamalıdır.

Bebeğin Saçları Nasıl Taranmalıdır?

Bebeklerde saç bakımı için bebeğin saçlarının sık sık taranmasına gerek olmadığı gibi, saç derisine zarar verebilecek fırçaların kullanılmaması gereklidir. Geniş aralıklı, yumuşak fırçalar ile bebeğin saçları taranabileceği gibi, sık saçlara sahip olan bebeklerin saçlarının hava alması için taranması önemlidir.

Bebeklerin Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebeğin saç kesiminin, bir yaşından sonra yapılması idealdir. Ancak bebeğin saçları çok uzunsa, 1 yaşını doldurmadan da saçları kesilebilir. Bebeğin terlemesini engellemek ve cildinin tahriş olmamasını sağlamak için saçlarının çok uzatılmaması önemlidir. Özellikle sıcak havalarda bebeklerin saç bakımına dikkat edilmesi ve saçlarının fazla uzatılmaması gerekir.

bebeklerde saç bakımı

Hem kız bebeklerin hem de erkek bebeklerin ilk saç kesiminde korkmamalarını sağlamaya dikkat edilmelidir. Bebeğin, saç kesimi sırasında korkması, kuaföre gitmeyi reddetmesine yol açabileceğinden, ilk saç kesimi eğlenceli hale getirilebilir. İlk saç kesiminde, bebeğin aç ve uykusuz olmaması, sevdiği oyuncakların yanında olmasının sağlanması, bebeğin saç kesiminden korkmamasını sağlayacaktır.

Bebeklerin sağlıklı saçlara sahip olması için beslenmeleri de önem taşıdığı gibi, saç bakımının iyi yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.