0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Sinir Krizi Nasıl Geçer?

Bebeklerde sinir krizi özellikle bebeğin yeni yürümeye başladığı dönemlerde yaşadığı durumlardır. İsteklerinin yerine getirilmemesi bebeklerin öfke nöbetleri geçirmesine sebep olabilir.

Bebeklerde sinir krizi

Öfke Nöbetlerinin, Yürümeye Başlayan Çocukların Olağan Bir Davranışı Olduğunu Kabul Edin

2-3 yaşındaki bebeklerin %85’i öfke nöbetleri yaşamaktadır. 12 ila 15 aylıkkenbaşlayan krizler, 18 ila 36 aylık arasında zirve yapıp, 4 yaşına kadar devam etmektedir. Neden? Birincisi, küçük çocuklar istediklerini elde etmek için fiziksel, motor ve dil becerilerinden yoksundur, bu da anlaşılır şekilde hayal kırıklığına yol açabilir. Aslında su isterken size elma verildiğini düşünün. Bebeklerin durumu budur.

Bebeğinizin Güvende Olduğundan Emin Olun

Sinir krizi geçiren bebeğin etrafına ya da kendisine zarar verebileceğini fark ettiyseniz hemen onu daha güvenli bir yere götürün. Önce güvenliğini sağlayın, ardından nöbeti dindirmeye çalışabilirsiniz.

Mümkün Olduğunca Sakin Olun

Çocuğunuzun öfke nöbeti geçirmesi sizin suçunuz değil, ama onu yönlendirme sizin sorumluluğunuzdadır. Durun ve çocuğunuza güven verin. Derin bir nefes alın. Kendinizi sakinleştirmekte zorlanıyorsanız, bir yöntemini bulun. Kendinizi sakinleştirmeden çocuğunuzu sakinleştiremezsiniz.

Nedenleri Düşünün

Bebeklerde sinir krizi bir ifade biçimidir. Çocuğunuzun öfkeli hali, açlık, yorgunluk, hastalık ya da basitçe onun hayal kırıklığının ifadesi olabilir. Bazen bir öfke nöbetinin nedeni kolayca tanımlanır ve giderilir. Daha zorlu olanı, fiziksel bir nedeni olmayan nöbetlerdir. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzla empati kurun ve ardından aşağıdaki tekniklerden birini uygulayın.

Sinir Krizini Dindirme Yöntemleri

Tıpkı her çocuğun farklı olduğu gibi, her öfke de farklıdır. Hiçbir yöntem her çocuk için her seferinde işe yaramayabilir. Bunun için birden çok yöntem önerilmektedir. Çocuğunuz için uygun olanı bulmalısınız.

  • Sakince sarılmayı teklif edin. Sevginizin ve şefkatinizin ifadesi, bunalmış hisseden bir çocuğa güvence verebilir.
  • Dikkatini dağıtın. Örneğin, çocuğunuzun kardeşi oyuncağını kaçırdıysa, ona başka bir tane önererek öfkesini sonlandırabilirsiniz. Dikkat dağıtma yöntemi, küçük çocuklarda işe yarar.
  • Öfke nöbetini görmezden gelin. Odada kalmalı, fiziksel ve duygusal olarak erişilebilir olmalısınız. Bununla birlikte onunla doğrudan iletişim kurmayabilirsiniz. Bu daha çok büyük çocuklarda işe yarar.
  • Çok kısa bir “zaman aşımı” yapın. Zaman aşımı yüklü bir terimdir, bu yüzden bu yöntemin ne olmadığı konusunda net olalım. Bu, çocuğunuzu köşede bekletmek veya onu ceza odasına göndermek anlamına gelmez. Çocuğa sakin bir sesle sakinleşmesini bekleyeceğinizi ve tekrar konuşmayı dört gözle beklediğinizi söylemeniz anlamına gelir. Bu yöntem özellikle kendinizi bunalmış hissettiğinizde faydalıdır.
Bebeklerde öfke nöbeti

Suçlamaktan Kaçının

Yaşananları geride bırakın. Çocuğunuza bunu sürekli hatırlatmayın. Küçük çocuklar öfke nöbetini bile hatırlayamayabilir veya neyi kastettiğinizi anlayamayabilir, daha büyük çocuklar da öfkeyle öfkeleneceklerinden utanırlar. Konuşmanın gerekli olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuz sakinleşene kadar bekleyin.

Öfkesinin Tetiklenmemesini Sağlayın

Öfkelenebileceği şeyleri yapmaktan kaçının. Çocuğunuzun sinirlenebileceği şeyleri gözlemleyin. Bu durumların yaşanacağını öngördüğünüzde gidişatı değiştirmeye çalışın. Oyun parkında gitmemek için sinirleneceğini düşünüyorsanız, çocuğunuzu parktan gitmeye hazırlayın. Bir anda gitmezseniz sinirlenmez.

Çocuğunuz gün içinde 10 kereden fala sinirleniyor ve bu nöbetler 10 dakikadan daha uzun sürerse bir doktordan yardım almanız gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.