0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebekler, gece ve gündüzü ayırt edemediği gibi, bebeklere bu ayrımın öğretilememesi hem bebekler hem de ebeveynlerin uyku kalitesinin azalmasına yol açıyor. Bebeklere gece ve gündüz ayrımını öğreterek, hem bebeğin rahat uyumasını sağlayabilir hem de geceleri sizi uyandırmasını engelleyebilirsiniz.

Bebeğinize iki haftadan itibaren gece ve gündüzün farkını öğretebilir ve bebeğinizin uyku düzenin bu şekilde ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Gündüz saatlerinde bebeğinizi kucağınıza alıp evin içinde dolaştırarak, dış dünyanın farklılıklarını algılamasını sağlayabilir ve uyumadan önce beslenmeye alıştırarak, uyku kalitesini artırabilirsiniz.

Bebeğin Uyku Kalitesini Artırmak için Neler Yapılmalı?Bebeklerin Uyku Düzeni

  • Uyumadan önce bebeğinizi besleyin ve uyku öncesinde ılık bir banyo yapmasını sağlayın. Bebeğin uyurken terlemesini ve vücudunun tahriş olmasını engellemek için banyodan sonra, bebek kremi de sürebilirsiniz.
  • Bebeğin uyku kalitesini artırmak için bebeğe erken dönemde uyku eğitimi verilebilir. Bebeklerde uyku eğitimi, hem nitelikli hem de kolay uyumaya yardımcı olur.
  • Bebek uyurken, ani ses değişimlerini engelleyin. Bebeğin uyku saatinde, ev içerisinde oluşabilecek yüksek sesleri engelleyin.
  • Gece uykusunda bebeği odasına götürün ve ışığı kapatın. Ancak ağlama sesini duyabilmek için kapısını aralık bırakın.
  • Bebeği uyuması için zorlamayın. Bebek uykusu gelmiş gibi davranmıyorsa, dakikalarca sallayarak uyutmaya çalışmayın.
  • Bebeğin uyku düzenini ayarlamasına fırsat verin. Bebeğin sabah saatlerinde uyandırmaya ya da gece zorla uyutmaya çalışmayın.
  • Bebeğinizin uyuduğu yerin ses, ışık ve konfor açısından ideal olmasına özen gösterin. Fazla ışık alan ya da yüksek sesin olduğu alanlarda bebeklerin nitelikli uyumasının zorlaştığını unutmayın.

Bebeklerin uyku düzeninin ayarlanması ve nitelikli bir şekilde uyumalarının sağlanması için, bebeğinizin uyku düzeninin yanı sıra, beslenme alışkanlıklarına ve uyuduğu yerin konforuna dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bebeğinizi zorla uyutmaya ya da uyandırmaya çalışmamanız gerektiği gibi, bebeğin uykusunun bölünmesini de engellemeye çalışın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.