0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklere Güneş Koruyucu Krem Sürülür Mü?

Sıcak havalarda, bebeklerin güneşin zararlı etkilerinden korunması için, güneş kremi kullanmak sakıncalı olabildiği gibi, uzmanlar bebeklerde yan etki oluşturabilecek güneş kremlerine karşı ebeveynleri uyarıyor.

Yaz aylarında, bebekleri güneşin olumsuz etkilerinden korumak için, güneş kremi kullanmanın yanlış olduğunu söyleyen Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, güneş koruyucuların bebekler üzerinde yan etkilere yol açabileceğini vurguladı.

Güneş Koruyucular 1 Yaşından Önce Kullanılmamalı

Temmuz ve Ağustos aylarında, Türkiye genelinde sıcaklık artışı yaşandığından, bebeklerin güneşin zararlı etkileri ile karşı karşıya kalıyor. Derinin tek görevi iç organları korumak olmadığını gibi, aynı zamanda D vitamini sentezleme işlevi de bulunuyor. Güneş koruyucuları ise D vitamini sentezini engelleyebiliyor.

6 yaşından küçük bebeklerde güneş koruyucuların alerjik yan etkilere yol açabildiği gibi, güneş kremlerinin 1 yaşından önce kullanılmaması gerekiyor. Bebeklerde Güneş Kremi Kullanımı

Çocuklar için 30 Faktör Güneş Korucuyu Yeterli

1 yaşından büyük çocuklar için 30 faktör güneş kremlerinin yeterli olduğunu gibi, çocukların saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaları önem taşıyor. Cildi hassas olan çocuklar için güneşe maruz kalmanın koruyucu kullanılsa dahi zararlı olabiliyor. Çocukların şemsiye ve şapka kullanmasını da yaz aylarında büyük önem arz ediyor.

Bebekleri güneşin zararlı etkilerinden korumak için, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkarmamak gerektiği gibi, bebeklerin alerjik reaksiyonlara maruz kalmaması için güneş koruyuculardan kaçınmak gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir