0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekleri Böcek Isırıklarına Karşı Koruma

Bebekleri böcek ısırıklarından nasıl koruruz? Bebek cildinin ve bünyesinin hassasiyetini göz önünde bulundurduğumuzda böcek sokmaları, dikkat etmemiz gereken konular arasında yer alır.

Bebeklerin dış mekanda maruz kaldığı en büyük sorunlardan biri olan böcek ısırması, bazı durumlarda ciddi reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Bebeğin cildini koruyabilmek ve bebeğin güvende olmasını sağlamak için, bebekler için üretilmiş olan sinek kovucuları kullanın. Özellikle park, bahçe gibi bebeğin toprakla temas ettiği alanlarda, koruyucu kremler ve böcek kovucular kullanmaya özen gösterin.

Eğer bebeğinizin alerjisi varsa, bu konuda daha dikkatli olmanız gerekir. Alerjisi olan bebekler için ek önlemler alın.

Böcekler, yaz mevsiminde parklarda, bahçelerde ve hatta evlerimizde soğuk havalara oranla daha fazla karşımıza çıkar. Yaz mevsiminde alacağınız birtakım önlemlerle bebeğinizi böcek sokmalarına karşı koruyabilirsiniz.

Canlı renklere sahip ve parlak giysiler, böceklerin dikkatini çeker. Orman gibi yeşillik alanlara gidileceği zaman bebeğinize soft renk kıyafetler giydirmeye özen göstermelisiniz. Aynı şekilde, uzun kollu tişörtler ve uzun pantolonlar da bebeğinizi böcek ısırmalarına karşı koruyacaktır.

Böcekler tatlı ve kokulu gıdalara karşı duyarlıdır. Bu nedenle bebeğiniz, şekerli ve kokulu bir besin tükettikten sonra el ve yüz temizliği yapmayı ihmal etmemelisiniz.bebeklerde böcek sokması

Bebekleri Böcek Sokarsa Ne Yapmalısınız?

Bebeğiniz böcek tarafından ısırılırsa, ısırılan bölgeyi bol su ve sabun ile temizleyin. Buz uygulamak da cildin rahatlatılmasında etkili olacaktır.

Isırılan bölgeyi kaşımak, ısırılan alanın büyümesine ve cildinin tahriş olmasına neden olacaktır. Bu sebeple bebeğinizin tırnaklarının kısa olmasına özen gösterin. Bebeğiniz gece uyurken de ellerine bebek eldiveni takmanızda fayda vardır.

Isırılan bölgedeki şişlik büyüyorsa, bebeğinizin yüzünde ve dudaklarında ani şişmeler gözlüyorsanız ve bebeğinizin solunum zorluğu çektiğini düşünüyorsanız uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bebeğinizin, böcek sokmalarına karşı alerjisi olup olmadığını öğrenmek için bebeğinize alerji testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.