0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekleri Pişikten Koruma Yöntemleri

Bebekleri pişikten koruma yöntemleri doğru uygulandığında bebekte pişik sorunu yaşanmadığı gibi bebeğin uyku ve beslenme düzeni de iyileşiyor.

Pişik sorunu, bebeklerin cildinin zarar görmesine neden olduğu gibi, uyku ve beslenme düzenini de olumsuz etkileyebiliyor. Bebeğin huysuz davranışlar göstermesine de yol açan pişik sorununa karşı, ebeveynlerin bebek bakımında dikkatli olması gerekiyor.

Yenidoğan bebeklerin cildi son derece hassas olduğu gibi, ter bezleri de çok az çalışır. Bu nedenle, bebekler kalın giydirildiklerinde ve sıcak ortamlarda uzun süre kaldıklarında rahatsız olur. Bebeğin altının sık sık değiştirilmesi ve havalandırılması, bebeğin sıcak havalarda rahatsız hissetmesini engelleyeceği gibi, pişik sorununa karşı da önlem oluşturulur. 

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeğin altını temizlerken, yumuşak bezlerin kullanılması ve bebeğin altının havalandırılması önemlidir. Bebeğin cildinin üzerinde kırmızı lekeler ve kabarıklıklar ile kendini gösteren pişik, kısa sürede tedavi edilmezse, mantar ya da bakteri enfeksiyonuna yol açabilir. Bu nedenle bebeğin altının sık değiştirilmesi ve değiştirildikten sonra iyi temizlenmesi oldukça önemlidir.

Bebeğin Kuru Kalmasını Sağlayın

Bebek çiş veya kaka yaptıktan sonra, popo ve genital bölgesinin yıkanması, pişiğe karşı önlem oluşturacağı gibi, bebeğin daha rahat hissetmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle, bebeğin altını değiştirdikten sonra, 5-10 dakika havalandırmak ve bakımını iyi bir şekilde yapmak önemlidir. Yeni bez bağlarken ise bebeğin poposunun ve genital bölgesinin kuru olmasına dikkat edilmelidir. Bebekleri Pişikten Koruma Yöntemleri

Anne Sütüne Devam Edin

İshal ve antibiyotik kullanımı pişik oluşumuna neden olabildiği gibi, anne sütü bebeklerin pişikten korunmasını sağlar. Bu nedenle, ek besinlere geçen bebeklerde de anne sütüne devam etmek, pişik sorununun azalmasını sağlar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.