0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni doğan bebeğe banyo yaptırmak, ebeveynleri genellikle tedirgin ettiği gibi, bebeklerin özellikle yaz aylarında sıklıkla banyo yaptırılması gerekiyor.

Bebeği yıkarken, cildinin zarar görmesini engellemek ve sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Bebeği yıkamaya başlamadan önce, ihtiyaç duyulan her şeyi yakın bir yere koyun. Banyo suyunun sıcaklığının 32,5 ile 37,5 derece arasında olmasına dikkat edin.

  1. Bebeği yıkayacağınız odanın ya da banyonun ısısını; bebeğin yaşına, mevsime ve evin ısı durumuna göre artırın.
  2. Bebeğin kaymasını önlemek ve belinizin ağrımasını engellemek için küvetin bel hizasında olmasını sağlamaya çalışın.
  3. Sabun ve şampuan kullanımına dikkat edin. Bebeklere özel üretilmiş 5.5 pH’a sahip göz yakmayan şampuanlar kullanın.
  4. Bebeği durularken, yüzünden aşağıya su dökmemeye dikkat edin.
  5. Bebeği, başı dışarıda kalacak şekilde küvetin içine sokun. Bebek, çok fazla ağlıyor ya da yıkanmaktan hoşlanmıyorsa, tek başınıza bebeği yıkamamaya dikkat edin.bebekler nasıl yıkanır
  6. Yumuşak bir bezle bebeğin tüm vücudunu yıkadıktan sonra, pamuklu havlu ile yavaşça bebeği kurulayın. Bebeğin kulağını kurulamak için pamuk ya da tülbent kullanın. Pamuklu çubuklar, bebeğin kulak yollarına ciddi zararlar verebildiğinden, pamuk ve tülbent dışındaki cisimleri tercih etmeyin.
  7. Banyo yaptırırken, bebeğin kulağına su kaçması bir sorun yaratmadığı gibi, kulak salgılarının yumuşamasını sağlayarak, daha rahat atılmasını sağlar. Bebeğin kulağına su kaçmasını engellemek için tıkaç ve benzeri cisimler kullanmayın.

Bebeklerin 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yıkanması yeterli olduğu gibi, şampuanlı ya da sabunlu şekilde uzun süre bekletilmemesine dikkat edilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı