0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerin Bezi Nasıl Değiştirilir?

Ebeveynler  0-2 ay arasında, bebeklerinin bezini  sık sık değiştirmelidir. Bebekler bu dönemde idrar torbası küçük olduğu için altını çok sık ıslatacağından, bebeğin bezinin sık değiştirilmemesi cildinin zarar görmesine yol açar.

Bebeklerinin bezinin her öğün sonrasında, sabahları uyandığında, gece uyumadan önce ve gece beslenmesinden sonra  değiştirilmesi gerekir. Bebeğin altı her ıslandığında ve kirlendiğinde, derhal değiştirilmesi, onun cildinin zarar görmesini önler. Bebeklerin altları değiştirilirken izlenmesi gereken bazı yollar ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

bebek bezi nasıl değiştirilir

Bebeklerin altını değiştirirken hijyene çok dikkat etmek gerekir. Ebeveynler, bebeklerinin altını değiştirirken önce geniş bir yüzey üzerine pamuklu bir kumaş ya da temiz bir havlu sermelidirler. Daha sonra bebeğin altını silmek için temiz bez, kağıt havlu, ıslak mendil, merhem gibi kullanacakları malzemeleri hazırlanmaları gerekir.

Ellerini mutlaka yıkayıp, bebeği serdikleri örtünün üzerine yatırmaları gerekir. Kirli bezi yanlardaki bantları açarak çıkardıktan sonra ıslak pamuk, mendil ya da bezle bebeğin altını iyice silmeli ve kurulamaları gerekir. Bebeğin teni tahriş olmuşsa merhem ya da pudra sürmelidir.  Yeni bezi yerleştirmek için bir ebeveynler, bir eliyle bebeğin ayak bileklerini tutup poposunu havaya kaldırmalıdırlar ve bezi altına yerleştirmelidir. Sonrasında bebeğin bacaklarını aşağıya indirip ve bezi bacaklarının arasından geçirerek beline kadar çekmelidirler.

Bebek Bezi Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

0-12 aylık bebek gelişimi sürecinde, bebeğin bezinin sıklıkla değiştirilmesi önemlidir. Bebek bezi değiştirilirken, bezi bebeğin karnının üzerinde düzlenmesi gerekir. Bezin arka kenarı ise belinin ortasına  getirilmelidir ve yapışkan bandı açın ve yapıştırılmalıdır. Bezin çok sıkı olmayacak şekilde üzerine oturduğundan emin olduktan sonra diğer kenarı da aynı şekilde yapıştırmaları gerekir.

Bebeklerin enfeksiyonlardan korunmasını sağlamak onların ve teninin tahriş olmasını önlemek için bu sık sık bebeklerin altının sık sık değiştirilmesi gerekir.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.