0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerin Diş Çıkarma Döneminde Görülen Sorunlar

Bebeklerin diş çıkarma dönemi genellikle sancılı geçen bir dönemdir.Bebeğin, bu dönemden olumsuz etkilenmesini engellemek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Bebeklerin diş kökleri anne karnındayken oluşur. Genelde 6 aylıkken  diş çıkarmaya  başlar ve bu süreç 3 yaşına kadar uzar. Bebekler diş çıkarma döneminde bazı sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu sorunlar başta  ağrı olmak üzere, öksürük, ateş, ishal olarak sıralanabilir.

Diş çıkarma dönemi her bebekte doğum zamanı, genetik özellikler, beslenme gibi faktörlere göre değişse de, diş çıkarma belirtileri birçok bebekte benzerlik gösterir. Çene ve başta ağrı, hafif ateş, ishal gibi durumlar, diş çıkarma belirtileri arasında yer aldığı gibi, bazı bebeklerde uzun süre boyunca belirtiler görülmeye devam edebilir. Bebeğin uyku düzeninin bozulmasına ve hırçınlaşmasına neden olan bu semptomların etkisini en aza indirmek için, ebeveynlerin çeşitli önlemler alması gereklidir.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde görülen sorunlarAğrı

Bebekler diş çıkarma döneminde yeni çıkan diş kökünün diş etine uyguladığı basınç nedeniyle ağrı duyabilir. Bu iltihaplara bağlı olarak bebeklerde ağrılar oluşur. Bebeklerde en çok ağrıya sebep veren dişler, azı dişleridir. Bu dönemde bebeğinizin dişlerini kaşıması için ona havuç verebilirsiniz.

Öksürük

Bebeğin salya miktarı çok ise, salyanın boğazda birikmesine bağlı olarak öksürük görülebilir. Bu dönemde dişin çıkacağı bölgede dişeti kabarmıştır. Bütün bu şikayetler dişlerin çıkması ile kaybolur.

Ateş

Diş çıkarma döneminde bazı bebeklerde hafif ateş görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ateşlenmelerde, özellikle de ateşe öksürük, ishal, hızlı nefes alıp verme gibi başka bulgular eşlik ediyorsa, doktorunuza başvurmanız gereklidir.

İshal

Diş çıkarma döneminde bebekler fazla salya ürettikleri için ishal görülebilir.Eğer ishal bir günden uzun sürüyor, dışkılama sıklığı günde 7-8 i buluyorsa, kakasında kan, mukus varsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerinin diş çıkarma döneminde yaşadığı problemleri en aza indirmek isteyen ebeveynlerin, diş çıkarma döneminde bebeklerinin genel sağlığını korumaları için, bebeği yakından izlemeleri ve doktor kontrollerini aksatmamaları gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.