0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerin Tırnakları Kaç Aylıkken Kesilir?

Tırnak bakımı, bebek bakımı konusu içerisindeki en önemli kısımlardan biridir. Yetişkinlere oranla çok daha hızlı uzayan tırnaklara sahip olan bebekler, tırnaklarıyla kendilerine zarar verebilir. Bu gibi istenmeyen durumlardan kaçınmak için, bebeklerin tırnağı 2. ya da 3. aydan itibaren düzenli olarak kesilmelidir.

Bebeklerin Tırnakları Kaç Aylıkken Kesilir?

Bebeklerin tırnakları 8. haftadan sonra kesilebilir. Bebeğin tırnak yapısı çok hassas olduğundan, tırnaklarını keserken dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde tırnak yapısı, bebekten bebeğe göre de değiştiği gibi, özellikle prematüre bebeklerin tırnakları 3. aydan sonra kesilebilir.

bebeklerin tırnakları kaç aylıkken kesilir

Bebeğin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bebeklerin tırnak yapıları fazlasıyla hassas olduğu için bu işlem, son derece dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Tırnak bakımı için uygun koşulların oluşturulması da önemlidir. Kesim yapmada en ideal zaman, banyo sonrasıdır. Bu dönemde yumuşamış olan bebek tırnakları, rahatlıkla kesilebilir. Bebek huysuzluk yapıyorsa, kesim uyku esnasında veya sevdiği bir oyuncak ile oyalanırken yapılabilir.

Bebek Tırnak Makası

Tırnak kesiminde kesinlikle ebeveynlerin kullandığı tırnak makasları kullanılmamalı, bunun yerine bebekleri için üretilen tırnak makasları kullanılmalıdır. Bebeklerin tırnakları, etlerine yapışıktır. Bu nedenle ete herhangi bir zarar vermemek adına, çıt çıt makaslar yerine ucu küt makaslar tercih edilmelidir. Kesimin ardından yine aynı şekilde bebekler için üretilen tırnak makaslarıyla bebeğin tırnakları düzleştirilmelidir. Bu işlem ihmal edildiği takdirde, sivri kalan tırnak uçları bebeğin yüzünün çizilmesine sebep olacaktır.

El tırnaklarının uzama süresi bebekten bebeğe farklılıklar gösterir, ancak tırnakların haftada bir kesilmesi uygun olacaktır. Ayak tırnakları ise, el tırnaklarına oranla daha yavaş uzadığı için ayda bir kesim yapılması yeterlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.