0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerin Uykusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uyku bebek gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeklerin beyni ilk aylarda oldukça aktiftir. Bu süreçte bebekler çok hızlı büyür ve yeni bağlantılar kurar. Nitelikli bir uyku, bebeğin gelişimini ve öğrenme sürecini hızlandırır.

Bebekler ne kadar verimli uyursa, o kadar hızlı gelişir. Bebeklerin uykularından verim alması için ebeveynlerin onların uykuları hakkında bazı noktaları bilmeleri gerekir.

Bebeklerin Uykusu

Yenidoğanlar genellikle günde 16-18 kadar saat uyur. Bazı bebekler sık aralıklarla uyanırken, bazıları 4-5 saat kadar aralıksız uyuyabilirler. Yeni doğan bebekler, uykuya gereksinim duydukları her an uykuya dalabilirler. Bebekler ilk aylarda kısa zaman dilimlerinde uyudukları gibi, büyüdükçe uyku süreleri artar.bebeklerin uykusu

Bebekler Uyurken Neler Olur – Foto Galeri

Bebekler uykularında çok meşguldür. Bedenleri, sütten kazandığı kalorileri depolar. Onların gelişimini hızlandırır. Yenidoğan bebekler uykularında sıçrar ve göz kapakları titrer. Bu aşamada rüya görüyordur. Hareketsiz şekilde uyuyan bebekler ise derin uykudadır.

Yatma Zamanı Rutini Oluşturma

Bebekler büyüdükçe çevresinde olup biteni daha çok algılamaya başlarlar. Hafıza becerileri geliştikçe, uyku düzenini günün saatlerine göre ayarlayacaktır. Bebeğinizin uyku verimi için, her akşam aynı düzeni takip etmelisiniz.

Bebeğiniz ile Birlikte Uyuma

İlk aylarda bebeğinize yakın mesafede olmanız önemlidir. Çünkü yeni doğan bir bebek, sıklıkla uyanacak ve karnını doyurmak isteyecektir. Bebeğinizle beraber uyumanız onun duygusal gelişimi için faydalı olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin iyi olup olmadığı ile ilgili endişelerinizi en aza indirgeyecektir. Bu nedenle ilk 6 aylık süreçte bebeğinize yakın uyumanız önemlidir.

Bebeklerinin verimli  şekilde uyumasını isteyen ebeveynler, bu kriterleri dikkate almalı ve bebeğin uykusunu iyi gözlemlemelidir. Uyku kalitesi yüksek olan bebekler, gün içinde de daha huzurlu ve mutlu olurlar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.