Anne Baba Okulu

Bebekten Sonra Evlilik – Bebek Evliliği Nasıl Etkiler?

Bebekten sonra evlilik ilişkisi etkileniyor mu? Çocuk sahibi olmak isteyebilirsiniz fakat çocuklu hayata hazır mısınız?

Bebekten sonra evlilik ilişkisinin nasıl şekillendiğini ve eşler arasında bir uzaklaşmanın söz konusu olup olmadığına birlikte bakalım.

Bebekten sonra evlilik

Şikayet Etmemeye Çalışın

Tıpkı çocuk sahibi olmak için hiçbir zaman mükemmel bir zaman olmadığı gibi, eşinizle bağlantıyı yeniden kurmak için nadiren mükemmel bir zaman olacaktır. Romantik ilişkinizi bir tarafa itmek kolaydır: “Önce uyku eğitimini başlayalım.” “Tekrar şekle girdiğimde.” “Belki daha az yorgun olduğumda.” Sonra kış gelir. “Herkes yine mi hasta? İyileşinceye kadar bekleyelim.” Ancak beklemeye devam ederseniz uzmanlar, yakınlığın yeniden kazanılmasının giderek zorlaşabileceğini söylüyor.

Çiftler paralel ama ayrı hayatlar yaşamaya başlayabilir ve zamanla ortak hiçbir şeyleri olmadığını fark edebilirler. Ancak bunların tümü önlenebilir nitelikte. Şikayet etmekten vazgeçin. Dokunmak, bağlanmak ve birlikte hareket etmek önemli.

Yavaşlayın ve Yeniden Başlayın

Doğumdan sonra takip eden 6 haftanın ardından cinsel ilişkiye dönülebilir. Fakat birçok kadın bu kadar erkenden hazır hissetmez. Eğer tıbbi açıdan bir sorun yoksa çiftlerin cinsel yakınlaşmaya başlaması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra yakınlaşmanın tek yolu cinsellik değildir, birlikte vakit geçirmek, birlikte bir şeyler yapmak da yakınlık kurmanın bir yoludur.

Harekete Geçin

Bireysel fiziksel ve duygusal gereksinimlerinizi beslemek için zaman ayırmak, ilişkinizi de beslemeniz için size bir yol açacaktır. Eşlerin öz bakımına dikkat etmeleri kendilerini daha güvenli hissetmeleri açısından önemli olabilir. Bunun yanı sıra ailelerden yardım almak da yükü hafifletecektir. Böylece eşler birbirlerine vakit ayırabilir.

Diğer yandan uzmanlar çiftlerin birlikte yaptıkları her şeyin bir listesini yapmalarını ve bu ritüellerin nasıl değiştiği üzerine düşünmelerini önerir. Çocuğunuz yatağınızda mı uyuyor? Antrenman yapmak ya da sinemaya gitmek gibi eğlenmek için alıştığınız şeyleri birlikte yapmayı bıraktınız mı? Bunlar üzerine konuşun. Beklemeyin, konuşun ve çözüm üretin.

Bebek evliliği etkiler mi?

Terapiyi Düşünün

Bireysel veya çift terapisi, tekrar yakınlaşmayı sağlamak için faydalı olabilir.  Bununla birlikte, birçok ebeveyn için ve özellikle küçük çocuk sahibi olanlar için, bir terapiste gitmek için zaman ve para bulmak zor olabilir. Bunun için de her an elinizin altında yer alan internetten faydalanabilirsiniz. Yayınladıkları pek çok video ile uzmanlar sorunlarınıza çözüm bulmanıza yardımcı oluyor.

Eşinizle bağlantı kurmak için hangi adımları attığınıza bakılmaksızın, uzmanlar en kısa sürede harekete geçmenin önemli olduğunu söylüyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir