Eğlenceli Bilgiler

Bermuda Şeytan Üçgeni

 

Bermuda Üçgeni, diğer adıyla ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’ Atlantik Okyanusu’nda, Florida’da çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu bölgenin adıdır. Yaklaşık 1.400.00 km.’lik bir alanı kapsar. Araştırmalara rağmen bir türlü açıklama getiremeyen bu esrarengiz fenomen, içinde bilim adamlarının da bulunduğu pek çok insan tarafından ‘doğaüstü bir takım güçlerin yaptırımı’ olarak algılanmıştır. Uzun yıllardır devam eden araştırmaların sonucunda bu esrarengiz üçgen ile ilgili ortaya atılan son iddia ise yer altından fışkıran gazların bu olaylara sebep olduğu yönündedir.

Yer altından fışkıran doğal gazlar, sadece yüksek kara parçalarından değil, deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parçalarıdır. Ancak, okyanusların derinliklerindeki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hâle dönüşürler ve ‘hidrat’ denilen beyaz ve tebeşirimsi bir madde hâline gelirler.

Çok derinlere dalabilen robot kameralarının bu bölgedeki kar beyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarını görüntülemesinden sonra, konuya şu bilimsel açıklama getirilmiştir:

Bu bölge, ‘Gulf Stream’ denilen sıcak su akıntısının da geçtiği yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden, bu ‘tebeşirimsi gazlar’ erir ve sudan hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar suyun yoğunluğu azalır. O sırada oradan geçen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Çünkü yoğunluğu düşen su, gemileri taşıyacak kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Gazın yükselmesi sona erince yoğunluk tekrar eski haline döner ve geride hiçbir iz kalmadan, kocaman gemiler kilometrelerce derine gömülmüş olurlar.

Uçakların düşerek kaybolması ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Böylece uçak da hızla okyanus tabanına doğru inişe geçer.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.