Alışveriş

Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Beşik alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bebeğin güvenliği ve iyi bir uyku için gerekenler nelerdir? Haydi birlikte beşik seçelim.

Bir beşik küçük bebeği koymak için büyük bir mobilya gibi görünebilir, ancak bebeğin uyuması için en güvenli yer beşiktir. Bazı ebeveynler ilk birkaç ay boyunca anne yanı adı verilen beşikleri kullanmayı tercih edebiliyor. Ama eninde sonunda bir beşik alınması gerekecek. Bunun için bir rehber hazırladık. İşte beşik alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Nasıl Beşik Tercih Edilmeli?

Beşik alırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekiyor? Beşik mümkünse ikinci el kullanılmamalıdır. Her geçen gün yeni bir güvenlik sorunu belirleniyor ve buna yönelik mobilyalar üretiliyor. Bunun için bir bebeğiniz olacağı zaman yeni bir beşik almayı tercih etmeniz önerilir. En son güvenlik standartlarını karşılayacağından emin olmanın tek yolu budur. Sabit kenarlı, güvenlik sertifikalı, tam boyutlu bir beşik satın almak önceliğiniz olmalı. Bu kılavuz, tüm ailenin rahat edebilmesi için mükemmel olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Basit En İyisidir

En güvenli beşikler basit çizgiler içerir. Çıkabilen parçalar ya da beşikte yer alan çentikler güvenlik sorunu oluşturabilir. Bebeklerin kıyafetleri bu parçalara takılabileceğinden mümkünse basit bir tasarıma sahip olan beşikleri tercih etmelisiniz. Bu tavsiyeye uymak size daha güvenli bir beşik kazandıracak ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bebek mobilyaları üzerine yapılan araştırmalar, bebeklerin özellikle ilk aylarında basit bir beşikle yetinebileceklerini göstermektedir. Güvenlik sertifikası bulunan, basit bir tasarıma sahip beşik tercih etmek ilk aylar için mantıklı olacaktır.

Yeni Tercih Edilmelidir

Mümkünse kullanılmış bir beşik satın almaktan veya tercih etmekten kaçının. Eski modeller mevcut güvenlik standartlarını karşılamayabilir veya bakım yapılmamış olabilir.

Yeni alırken de güvenlik tehlikelerine dikkat edin. Yeni bir tane satın alırken, beşiğin çıtaları arasındaki boşluğu ölçmek için yanınızda bir cetvel bulundurun. Bebeğin ayağının sığabileceği kadar bir boşluk olması tehlike oluşturabilir. İnternetten bir beşik alacaksanız da ya önceden bu ölçülerden haberdar olun ya da beşik geldikten sonra ölçüm yapın. Eğer uygun olmadığını düşünüyorsanız iade edin.

Keskin kenarlar ve çıkıntılı vidalar, somunlar, köşe direkleri, dekoratif düğmeler ve bebeğinizin boynunu yakalayabilecek diğer parçaları kontrol edin. Yeni bir beşik satın almak, bu gibi tehlikelerden sakınmanızı sağlayabilir.

İşçiliği Kontrol Edilmelidir

Bir veya daha fazla dengeleyici çerçeveyi daha sert hale getirmeye yardımcı olabilir. Mağazadaki en basit test, çerçevenin gevşek olup olmadığını görmek için yatağı hafifçe sallamaktır. Ancak, çerçeve modellerinin her zaman sıkıca monte edilmediğini unutmayın. Aşırı basınç uygulamadan, korkuluklara iyi sabitlenip sabitlenmediğini görmek için her çıtayı döndürmeyi deneyin.

Yatak Aynı Anda Satın Alınmalıdır

İyi oturduğundan emin olmak için satın almayı planladığınız yatağı beşikle eşleştirin. Yatak beşiğin içinde hareket etmemelidir. Aksi durumda bebek beşiğin içinde hareket ederken kenarlara düşebilir.

Beşik takıldığında tüm donanımı dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Eksik veya gevşek olan şeyleri düzenli olarak sıkın veya değiştirin. Eksik ve gevşek parçalar, kazaların ve ölümlerin önde gelen nedenidir, çünkü bir bebeğin başı için tehlike oluşturabilirler. Tüm somunları, cıvataları ve vidaları sıkın. Hiçbirinin eğilmediğinden veya kırılmadığından emin olmak için yatak destek eklerini düzenli olarak kontrol edin.

Montaj Profesyonelce Yapılmalıdır

Beşikler montajsız olarak gönderilir, bu yüzden parçaları doğru bir şekilde bir araya getirebileceğinizden emin değilseniz profesyonel birinden yardım almalısınız. Bunun için satın aldığınız yerden de yardım talep edebilirsiniz.

Yatağı alın veya bebeğinizin başlangıçta uyuyacağı yere monte ettirin. (Bebeklerin ilk 6 ay boyunca ebeveynleriyle aynı odada uyumasının en güvenli olduğu bilinmektedir.) Beşik bir araya getirildikten sonra, küçük bir kapıdan sığmayabilir. Dolayısıyla sökmeniz ve yeniden monte etmeniz gerekebilir. Bunun için ilk montajdan sonra ikinci bir kez montaj gerekecekse beşiğin nasıl kurulduğunu öğrenmenizde fayda var.

Yatak Doğru Yüksekliğe Ayarlanmalıdır

Çoğu beşik, yatak yüksekliğini ayarlamanıza izin verir; bazılarının üç seviyesi vardır, bazılarının daha fazlası vardır. Daha yüksek seviyeler bebeğinizin beşikten düşmesine sebep olabilir. Özellikle ayağa kalkabilen bebekler için daha derin beşikler tercih edilmelidir. Çocuğunuz bu aşamaya gelmeden önce (yaklaşık 6 ay) yatak en düşük ayarında olmalıdır.

Bebeğinizin yatağını pencerelerden, pencere panjurlarından, duvar asmalarından, perdelerinden, oyuncaklardan ve mobilyalardan uzağa yerleştirin, böylece tehlikeli bir şeye ulaşamaz.

Güvenliği için, çocuğunuzun gelişimini yakından izleyin ve tırmanabildiği anda beşik kullanmayı bırakın. Bu noktada, çocuk korkulukları bir yatak almayı düşünebilirsiniz veya yatağı yere koyabilirsiniz.

Beşik Modelleri

Beşik alırken modellere göre seçim yapabilirsiniz. Beşik modelleri, çeşitli fiyatlara satılmaktadır. Her fiyat gurubunda isteğinize uygun bir beşik bulabilirisiniz.

Ekonomik Beşikler

Üreticiler daha ucuz malzemeler, donanımlar, daha basit kaplamalar ve tasarımlar kullanabilirler, ancak bu modeller de yeterli olabilir. Ekonomik beşikler daha pahalı olanlara oranla daha hafiftirler. Fakat ekonomik modeller boya veya vernik benzeri bir kaplama, budaklar ve gölgeleme çeşitliliği gibi kozmetik ahşap kusurları barındırabilir.

Çıtaların tabanında zayıf zımparalanmış lekeler, düzensiz boya lekeleri ve çivi başları veya tutkal kalıntıları gibi küçük bitirme kusurları görebilirsiniz. Önemli olan, beşiği salladığınızda sağlam olmasıdır.

Orta Fiyatlı Beşikler

Bu fiyat aralığında birçok seçenek bulacaksınız. Bu modeller, ekonomik modellerinden daha sağlam ve daha dekoratiftir. İskandinav tarzı doğal, akçaağaç veya maun gibi bir dizi ahşap kaplamaya sahiptirler. Birçok model genellikle pürüzsüz bir kaplama ile yapıldığından sağlamdır ve birçok modelin her tarafında çıtalar vardır. Çıtalar ekonomik modellerden daha kalındır ve yuvarlak kenarlı veya düz olabilir. Bu modellerde bulunan yatak destekleri sağlam ve yaylar daha ağırdır.

Kilitli tekerlekler sabit durmayı sağlar. Ayrıca daha fazla sabit durması için altında bir veya iki dengeleyici çubuk olabilir. Bu kategorideki en iyi yapılmış beşiklerde, çıtaların raylara tutturulduğu açık tırnaklar veya tutkal kalıntıları ve düzgün bir yüzey olmayacaktır. Bazılarında depolama çekmeceleri olabilir.

Bu fiyat aralığında, diğer yatak türlerine dönüştürülebilecek beşikler kolayca bulacaksınız. Genellikle 3’ü 1 arada beşik olarak adlandırılan bir tür, bir divan ve / veya tam boy yatağa dönüşür. Tam boy bir yatağa dönüştürüldüğünde, beşiğin uzun kenarlarını başlık ve basamak olarak kullanırsınız.

Üst Düzey Beşikler

Bu modellerin birçoğu Avrupa’dan ithal edilmektedir. Kavisli uç panoları ve elle boyanmış detaylara sahip stilleri, ferforje el yapımı modelleri ve hatta yuvarlak veya oval beşikler bulabilirsiniz. Fakat unutmayın, basit bir beşik de idealdir ve pahalı bir ürüne yönelmek zorunda değilsiniz.

Bazı üreticiler, odanıza uyacak şekilde ısmarlama bir beşik sipariş etmenize izin verecektir. Böylece isteğinize uygun bir beşik de yaptırabilirsiniz.

Üst düzey beşiklerdeki yataklar genellikle daha ağır yaylar ve metal çerçevelerle desteklenir. Bazı orta veya düşük fiyatlı beşikler gibi, bu beşikler de bir çekmece içerebilir ve büyük bir çocuk yatağına dönüştürülebilir.

Taşınabilir Beşikler

Beşik alırken modeller arasında taşınabilir olanlar da tercih edilebilir. Bazı ebeveynler bir oyun alanı kullanmayı severler. Bunun için de portatif bir beşiğe ihtiyaç duyulur. Bir oyun alanı çok kompakttır ve seyahat ederken harika bir alternatif olabilir, çünkü bir otelin güvenli bir beşik sağlayıp sağlamadığını asla bilemezsiniz.

Bir oyun bahçesinden farklı olarak, taşınabilir bir beşik, daha küçük olan normal bir beşiğe benzer. Bir kere, tam boyutlu beşikler kadar uzun değiller. Bazı insanlar küçük bir dairede yaşıyorlarsa veya büyükanne ve büyükbabalara götürecek bir şeye ihtiyaçları varsa taşınabilir bir beşik tercih ederler. Bu küçük beşik için özel olarak bir yatak ve çarşaf satın almanız gerektiğini unutmayın.

Beşiğin Özellikleri

Çıkabilir Yan Aparatlar

Bazı beşiklerin sağ ya da sol kısımlarında yer alan aparatlar çıkabilmektedir. Kullanım kolaylığı sağlamasına rağmen bu tip bir beşik çocuk için tehlikelidir. Kendi kendine o aparatı çıkarabilen çocuk beşikten düşebilir. Çocuğunuz sabit kenarları olan bir beşikte daha güvenlidir. Bu sebeple sabit kenarlı beşikler tercih edilmelidir.

Yatak Yüksekliği

Bazı beşikler yatak yüksekliği ayarlanabilir şekilde tasarlanır. Böylece bebeğiniz büyüdükçe yatağı onun ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirsiniz. Bu tip beşikler hem kullanışlıdır hem de bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda güvenlidir.

Yatak Destekleri

Çoğu yatak desteği metal bir çerçeveden oluşur. Bazı bebek yataklarında, yatak desteği tek parça bir plaka halindedir; bazılarında ise ahşap bir çerçeveye vidalanmış metal askılar veya ahşap çıtalardan oluşan bir ızgara şeklindedir. Yatak destekleri ayarlanabilir, böylece yatak çocuğun güvenliği için yükseltilebilir veya alçaltılabilir. Yatak destekleri güvenli bir şekilde yerine sabitlenebilir olmalıdır, böylece bebek hareket ettikçe yerinde oynama riski ortadan kalkar.

Korkuluklar

Beşik kenarları, üst ve alt raylardaki deliklere yerleştirilmiş, daha sonra tutkal ve genellikle bir veya iki çivi ile sabitlenmiş çubuklardan oluşur. Burada önemli olan korkulukların arasındaki mesafedir. Bu mesafe çocuk için sorun teşkil etmeyecek şekilde olmalıdır. Bebeğin kolunun sığabileceği bir boşluk tehlike oluşturabilir.

Tekerlekler

Birçok beşik, dönebilen ve beşiği hareket ettirmeyi kolaylaştıran plastik veya metal mobilya tekerlekleriyle birlikte gelir. Halısız bir ahşap veya fayans zeminde tekerlekli bir beşik kullanacaksanız, kilitli tekerlekli bir model satın aldığınızdan emin olmalısınız. Bu, beşiğin kendi kendine hareket etmesini engeller.

Dönüştürülebilir Beşik

Dönüştürülebilir bir beşik, bebeğinizi bir çocuk yatağına geçirmek istediğinizde kullanışlı olabilir. Beşiği daha uzun süre kullanmayı hedefliyorsanız satın alırken dönüştürülebilir modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat yukarıda sayılan özellikleri taşıdığından emin olmalısınız. Bunun yanı sıra dönüştürüldüğü zaman da çocuğunuz için güvenlik sorunu olmayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Çekmeceler

Bazı modellerde, yatağın altında bir veya iki çekmece bulunur. Satın almadan önce, yapısını incelemek için çekmeceyi tamamen dışarı çekin. Taban malzemesine dikkat edin. Sunta gibi daha sert bir malzemeden yapılmış bir taban iyi bir seçenek olacaktır.

Malzemesi

Beşik alırken malzemesine de dikkat etmek gerekir. Çoğu beşik ahşaptan yapılır, ancak diğer malzeme türleri de kullanılır. Ahşap ürünler sağlık açısından doğru tercih olacaktır. Burada önemli olan yüzeyin kıymık, çıkıntılı vida gibi unsurlar barındırmıyor olmasıdır.

Bebek Karyolası Yatağı

Bebek karyolasından da önemli olan karyolanın yatağıdır. Bebek karyolasının yatağı bebeğin uyku kalitesini direkt olarak etkiler. Bebekler için özel olarak tasarlanmış, sert bir yatak tercih edin. Yumuşak bir yatak boğulma riskini arttırabilir. Yatağın karyolaya tam olarak sığdığından emin olun. Eğer karyola ve parmaklıkları arasında iki parmak aralık varsa, bu bebeğin sıkışması için yeterlidir ve kesinlikle böyle bir aralığın bırakılmaması gerekir.

Sünger ve yaylı olmak üzere iki çeşit yatak vardır. Sünger yataklar bazı ebeveynlerin tercihidir çünkü yaylı yataklara göre daha hafif ve ucuzdur. Sünger yatak alırken kalınlığı değil, yoğunluğu önem taşır. Yoğunluğu anlayabilmek için genellikle ağırlığa bakmak gerekir. Daha ağır bir yatak, yoğunluğu daha fazla bir yataktır. Yaylı yataklar ise sünger yataklara göre daha uzun süre boyunca formunu muhafaza eder. Üreticiler genellikle yay sayısını sertlik ile denk tutar. En az 150 yayı olan yatakları tercih etmeniz önerilir. Sertliği etkileyen faktörler arasında yayların burgu sayısı ve telin gerginlği de bulunur. Organik yataklar ise pamuk ve yün gibi tamamen doğal malzemelerden üretilmiştir. Diğer yatak çeşitlerine göre daha pahalıdır ve kimyasal barındırmaz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir