0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Biberon ve Emzik Hijyeninin Önemi

Bebekleri bakterilerden korumak için kişisel eşyalarının hijyenlerinin sağlanması şarttır. Bu kişisel eşyaların başında ise, muhakkak ki biberon ve emzik gelir; çünkü mide bozukluklarına ve ishale neden olan bakteriler, bu iki üründe çok kolay bir şekilde üreyebilir.

Biberon ve emzikte hijyen nasıl sağlanır?

Biberon ve emzik, her kullanımdan önce kesinlikle temizlenmelidir. Yarım saatinizi alacak bu işlem, bakterilerin üremesini engellemenin tek yoludur.

Biberonların temizlenmesinde geleneksel yöntemlerin yanı sıra birtakım sterilizatörler de kullanılabilir.

Kaynatma yöntemi

  • Biberon şişesini, aparatları ve emziği alabilecek büyüklükte bir tencere seçin. Tencereye koyduğunuz suyu kaynatın,
  • Su kaynadıktan sonra parçaları tencereye koyun ve ortalama yarım saat boyunca kaynatın,
  • Biberon ve emzik sterilizasyonunda kullanacağınız tencereyi başka işlemler için kullanmayın.

Biberon ve emzik, herhangi bir ürün satıl almadan, bu yöntem ile temizlenebilir. Ancak kaynatılarak temizlenen biberon ve emziklerin çok çabuk eskiyeceğini bilmenizde de fayda vardır.

biberon ve emzik temizliğiElektrikli buhar ve mikrodalga buharlı sterilizatörleri

Elektrikli buhar sterilizatörleri, yüksek ısıda su buharı uygulayarak, biberon ve emziklerdeki bakterilerin kolaylıkla temizlenmesine olanak tanır. Bu ürünler, vakit kazanma açısında da oldukça etkilidir.

Mikrodalga buharlı sterilizatörler ise, mikro dalga fırının enerjisini kullanarak suyu, buhara dönüştürür ve biberon ve emziklerin temizlenmesini sağlar.

Biberon ve emzik hijyeninin sağlanmasına, kullandığınız ilk günden itibaren başlamanız gerekir. Görüldüğü gibi bu hijyenin sağlanmasının birden çok yöntemi vardır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.