Çocuk Haberleri

Bilgi Üniversitesi “Çocuğa Şiddete Dur De!” Kampanyası

Bilgi Üniversitesi Travma Çalışmaları Programı iş birliği ile başlatılan “Çocuğa Şiddete Dur De” projesi 5 Mart 2016’da yapılan kongre ile başladı. İki hafta boyunca, Türkiye’nin farklı bölgelerinde devam edecek olan kampanya ile çocuğa şiddete karşı farkındalık oluşturulması sağlanacak ve şiddetin durdurulması için çözüm yolları aranacak. coca

Bilgi Üniversitesi’nde başlatılan “Çocuğa Şiddete Dur De!” kampanyası kapsamında,  santralistanbul Kampüsü’nde 1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi düzenlendi. Kongreye sivil toplum kuruluşu temsilcileri, uzmanlar ve akademisyenler katıldı.

1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi

Bilgi Üniversitesi Travma Çalışmaları Programı, World Human Relief Project ve Bilgi Açık Kapı işbirliğiyle hazırlanan “Çocuğa Şiddete Dur De!” kampanyası, 1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi ile başladı. Çocuklara yönelik fiziksel, duygusal, cinsel ve psikolojik şiddeti önlemek ve bu alanda farklındalık kazandırmak amacıyla başlatılan kampanyada, çözüm önerileri masaya yatırıldı.

“Bu Savaşı Durduralım”

Kongre kapsamında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayten Zara, “Bu Savaşı Durduralım” başlıklı bir konuşma yaptı. Şiddetin, çocukta nevrotik travmaya yol açtığını söyleyen Zara, Türkiye’de ruhunu ve bedenini şiddetle doldurup, çocukluğunu öldürdüğümüz milyonlarca çocuk var, dedi.

  1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi, “Çocuk İhmal ve İstismarını Önlemek”, “Aile Ekonomisine Katkıda Bulunmak Adına Sokaklarda Çalıştırılan ve Dilendirilen Çocuklar”, “Çocuk İhmal ve İstismarının Hukuki Boyutu”, “Çocuk İstismarının Ailesel Boyutu” başlıklı oturumlar ve sekiz farklı atölye çalışmasıyla tamamlandı.

Tüm Türkiye’de “Çocuğa Şiddete Dur De!”

“Çocuğa Şiddete Dur De” kampanyası kapsamında, Türkiye’de iki hafta boyunca devam edecek olan etkinlikler yapılacak. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencileri tarafından yürütülecek ve çocuğa yönelik her tür şiddetin ortadan kalkmasını amaçlayan kampanya; Türkiye genelinde üniversiteler, STK’ler ve ebeveynler yardımıyla hayata geçirilecek.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir