CiciPedia

Bilgisayar Araçları Nelerdir?

Bilgisayar araçları neledir? Bilgisayar nedir ve nasıl çalışır? Bilgisayar hakkında merak ettiğiniz her şey hakkında bilgi.

Bilgisayar araçları hakkında bilgi vermeden önce bilgisayarın ne olduğundan bahsedelim. Çok sayıda aritmetiksel ve mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş bir programa göre yapıp, sonuçlandıran elektronik araçtır. Günümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarların klavyelerde,  ‘F’ ve  ‘J’ ya da ‘A’ ve ‘K’ tuşları üzerinde birer çıkıntı bulunur. Bu çıkıntılar, klavyeye bakmadan yazanlarda, her iki elin klavyenin ortasını bulmasına yardımcı olur.

Bilgisayar araçları

Bilgisayar nasl kullanılır?

Bilgisayar, istediğimiz işlemleri en kısa sürede yapan makinedir. Birçok insan günlük yaşantısında, evinde ve işinde; öğrenciler de okullarında ve evlerinde bilgisayar kullanırlar. Bilgisayarlar çok amaçlı kullanılabilir. Örneğin mektup, hikâye ya da günlük yazabilir, ödev hazırlayabilir, resim yapabilir hatta zor matematik işlemlerini çözerken kullanabilirsiniz. Üstelik yaptığınız tüm işlemleri o anda bilgisayarın ekranında görebilirsiniz.

Bilgisayarda bulunan klavye ve fareyi kullanarak, bilgisayarınıza istediğiniz bilgiyi girebilirsiniz. Daha sonra da bu sayfalar dolusu bilgiyi bilgisayarınızın içindeki sabit disk bölümünde depolayabilirsiniz. Yine klavye ve fareyi kullanarak yüzlerce oyun arasından seçtiğiniz herhangi birisini oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bilgisayarın son yıllarda kullanılma amaçlarından bir tanesi de, şüphesiz, elektronik postalar göndermek olmuştur. Elektronik posta; klavye ile bilgisayara aktarılan yazıların, istenilen bir posta adresine gönderilebilmesidir. Burada gerekli olan karşı tarafın ve kendinizin birer e-posta hesabına sahip olmamızdır. Bu postalar sayesinde iletmek istediğiniz her şeyi kısa sürede yazıp, kilometrelerce uzaklıktaki sevdiklerinize saniyeler içerisinde ulaştırabilir ve böylelikle zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Bilgisyar Araçları

İşte miniklerin bilgisayarı tanıması için gerekli bilgiler.

 • Sabit disk: Öğrencilerin ders notlarını deftere yazması gibi bilgisayardaki çalışmaların yazılıp saklandığı bir cihazdır.
 • Bellek: Bilgisayarın hafızasıdır. Bilgisayar açık olduğu sürece tüm çalışmalar hafızada tutulur.
 • İşlemci: Bilgisayarın beynidir. Tüm işlemleri hesaplar ve yapar.
 • Görüntü kartı: Bilgisayar ekranındaki görüntüyü sağlar.
 • Ses kartı: Bilgisayardan ses çıkmasını, müzik dinlenmesini sağlar.
 • Ana kart: Tüm parçalar birbirleriyle iletişim için ana karta bağlanır. Ana kart bilgisayar içerisindeki en büyük parçadır.
 • Bilgisayar Monitör – Kasa Monitör: Bilgisayarda yapılan çalışmaların görüntülendiği TV benzeri bir cihazdır.
 • Kasa: Sabit disk, bellek, işlemci, ana kart ve diğer kartları içerisinde bulunduran metal bir kutudur. Bilgisayar parçalarını dış etkilerden korur.
 • Klavye: Yazı yazmak için kullanılır.
 • Fare: Bilgisayar ekranındaki simgeleri seçmek için kullanılır.
 • Yazıcı – Printer Yazıcı: Bilgisayarda yapılan çalışmaların kağıda yazılmasını sağlar.

Bilgisayar, 20.yüzyılın sonlarına doğru gelişmiş yapısına kavuştu. Ancak bilgisayar ile ilgili ilk çalışmalar 1830’lu yıllarda Charles Babbage tarafından yapıldı. Bilgisayar teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir