Anne Baba Okulu

Bilim ve Doğa Etkinliklerinin Çocuklara Faydaları

Çocukların hem fiziksel, hem de ruhsal ve mental gelişimleri açısından katıldıkları etkinlikler büyük önem taşıyor. Sanat, bilim, spor ya da doğa etkinlikleri çocukların bakış açılarının gelişmesini sağladığı gibi, kendilerine olan güveni de artıyor.

Bilim ve doğa etkinlikleri, çocukların yaşadıkları çevreyi daha iyi anlamalarına yardımcı olduğu gibi; analitik düşünme yeteneği, problem çözme ve sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştiriyor. Aynı zamanda çocukların yaratıcılığını geliştirme konusunda da bilim ve doğa etkinlikleri önem taşıyor.

bilim-etkinlikleri

Bilim ve Doğa Etkinliklerinin Faydaları

Çocukların bilim ve doğa etkinliklerine katılmalarının faydaları şöyledir:

 • Çocuklar deney yaparak öğrenir. Bu şekilde bilimsel düşünme tekniklerini de öğrenmiş olur.
 • Gözlem yetenekleri gelişir. Çocuklar böylece analiz ve sentez yapmayı öğrenir.
 • Günlük yaşamda kullanılan araç gereç ve malzemeler ile bunların nitelikleri hakkında bilgi sahibi olur.
 • Doğa ve bilimle ilgili etkinlikler çocukların doğru düşünme yöntemleri geliştirmesini sağladığı gibi, okul derslerinde de daha başarılı olmalarına yardımcı olur.
 • Çocukların merak duygusunu güçlendiren bilim ve doğa etkinlikleri, çocukların soru sorma konusunda da gelişmelerini sağlar. Aynı zamanda öğrenme isteklerinin artmasına yardımcı olur.
 • Dil gelişimi ve kavram becerisi açısından da bilim ve doğa etkinlikleri çocuklara katkı sağlar.
 • Çocuklar deney yaparak, göz ve el koordinasyonu bakımından gelişir.
 • 0-6 yaş grubundaki çocukların doğa etkinlikleri ya da bilim atölyelerine katılmaları, motor becerilerinin gelişmesini sağlar.
 • Etkinliklere katılarak, kendi yaş grubundan çocuklarla bir araya gelen çocuklar, sosyal becerilerini de geliştirme imkanı bulur.
 • Çocukların yer aldığı kültür sanat, bilim, doğa ya da spor etkinlikleri çocukların yeteneklerini keşfetmelerini sağlayarak, özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunur.
 • Birçok konuda fikir üretmeyi öğrenen çocuklar, günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara da farklı şekilde yaklaşmayı öğrenir.
 • Çocukların bilim ve doğa etkinlikleri ile gözlem, sınıflandırma, karşılaştırma ve sonuç çıkarma gibi becerileri de artar.

Çocuklara Doğa Sevgisi AşılamaÇocukların kendilerini geliştirmeleri açısından önemli bir role sahip olan çocuk etkinlikleri; bakış açısı, problem çözme, fiziksel beceriler, analitik düşünme gibi becerileri etkilemektedir. Özellikle 0-6 yaş grubu çocukların doğa ve bilim etkinliklerine katılması, hem kendilerini hem de yaşadıkları dünyayı keşfetmeleri açısından olduğu gibi, mental gelişimleri açısından da son derece önemlidir.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Cevahir

  20 Ekim 2016 at 09:05

  Merhabaa iyi gunler bi sey sormak istiyorum benim oglumun 2yasina giricek ama hala konusmuyor hemde evde yalniz disari vikmaz kendimde 7aylik hamileyim hafta sonlari falan 2yasli cocuklar icin yarismalar bir seyler nerden bula bilirim biraz kendi yasli cocouklarla zaman kecirsin siz ne tafsiye ederdiniz???

  • Editor

   21 Ekim 2016 at 10:09

   Merhaba Cevahir, \nÇocuk etkinlikleri genellikle +3 yaş çocuklar için yapılıyor. Tabii ki daha küçük çocuklar için de düzenlenen etkinlikler var fakat bunlar çoğunlukla ebeveyn katılımlı oluyor. Çocuğun evde sıkılmaması ve kendini geliştirebilmesi için, bir alan yaratabilirsin. Örneğin; origami yapabilir, zeka oyunları ile oynayabilir, resim yapabilir vb. Çocukların özellikle 0-3 yaş döneminde, evde geçirdikleri süre çok değerli. Bu süreçte çocukların farklı etkinlikler yapması, zihinsel, duygusal ve fiziksel anlamda çok önemli olduğu gibi, daha az aktivite yapması hem mutsuz olmasına hem de potansiyelini gerçekleştirememesine sebep olabilir. @Cevahir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.