CiciPedia

Bilim ve Teknoloji Haftası (8-14 Mart)

Bilim ve Teknoloji Haftası her yıl 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır. İnsan yaşamı için vazgeçilmez bir unsur olan bilim, ilk çağlardan beri insanların faydalandığı ve geliştirdiği bilgiler birikimi olduğu gibi; teknoloji de bilim ışığında gelişmeye devam etmektedir.

Günümüzde birbirinden bağımsız olarak düşünülemeyecek olan bu iki kavram, birbirini desteklemekte ve bilimin gelişmesi yeni teknolojiler yarattığı gibi; teknolojinin gelişmesi de bilimin ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Bilim ve Teknoloji Haftası

Bilim ve Teknoloji Haftası, insan hayatında büyük öneme sahip olan bu iki kavram hakkındaki farkındalığı artırmak ve bilimsel ya da teknolojik alandaki gelişmelere dikkat çekmektir. Özellikle çocukların bilim ve teknolojiye ilgi duyması insanların ve dünyanın geleceği açısından önemlidir.

Günümüzde bilim ve teknoloji alanında ya da alt dallarında eğitim veren binlerce kurum bulunmaktadır. Okullarda da temel eğitimde bilim ve teknoloji derslerine yer verilmektedir.

Bilim ve Teknolojinin Önemi

A vector illustration of kids on a trip to a science center

İnsanlar, dinamik bir yapıda sürekli olarak değişmeyi ve gelişmeyi sürdürmektedir. Bunda, bilim ve teknolojinin payı oldukça fazladır.

Bundan yaklaşık 100 yıl önce, tıp bilimi yeteri kadar gelişmediğinden, salgın hastalıklar nedeniyle yüz binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Ancak günümüzde hastalıklar ile mücadele konusunda tıp her geçen gün daha da gelişmektedir. Aynı şekilde geçmiş asırlarda, seyahat etmek oldukça zorken; günümüzde kıtalar arası seyahat dahi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle Bilim ve Teknoloji Haftası, insan yaşamında meydana gelen gelişmelere ve değişimlere de dikkat çekerek, bilim ve teknolojinin önemini vurgulamaktadır.

Bilim insanların yaşamında önemli bir yere sahip olduğu gibi, bilim ve teknolojideki temel amaç, insan hayatını daha kolay hale getirebilmektir. Ancak gerek bilimin gerekse teknolojinin yanlış kullanılması, doğaya büyük zararlar verebilmektedir. Bununla beraber, çevre dostu ürünler ya da sistemler yine teknoloji ve bilim sayesinde üretilebilmektedir.

Bilim ve Teknolojinin Önemi

Bilim ve Teknoloji Haftası her yıl 8-14 Mart tarihleri arasında kutlandığı gibi; birçok etkinlikler ve yarışmalar da yapılmaktadır. Bilimin ve teknolojinin insan hayatındaki önemine dikkat çekmek ve daha gelişmiş bir yapıya kavuşturabilmek için insanların bilimsel çalışmalara destek vermesi de oldukça önemlidir. Bilim ve Teknoloji Haftası dolayısıyla her yıl bilimsel yarışmalar ya da teknoloji ile ilgili yarışmalara binlerce kişi katılmaktadır.

Bilim ve Teknoloji Haftasının Tarihçesi

Bilim ve Teknoloji Haftası Foto Galeri

Teknoloji nedir?

Bilim nedir? Bilim insanı kime denir?

Bilim ve teknoloji ile ilgili özlü sözler

Bilim ve teknoloji ile ilgili şiirler

Bilimsel deney : Toprakta ve suda hava var mıdır?

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.