CiciPedia

Bilim ve Teknoloji Haftasının Tarihçesi

Günümüzde bilim ve teknoloji, birbirinden ayrılamaz iki kavramdır. Bu iki kavramın gelişmesiyle birlikte dünya yeni bir çağa girmiştir ‘Bilgi Çağı’ olarak adlandırılan döneme girilmiştir.

Bilim insan hayatının her alanında teknolojiyle birlikte kullanılmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yüz yıla oranla yaşadığımız dönemde alışkanlıklarımız bakımından ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Bilim ve teknoloji, 21. asırda çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmekte olduğu gibi; sağlık, seyahat, bilgiye erişme, spor gibi akla gelebilecek her alanda bilimden ve teknolojiden yararlanılmaktadır.

Bu çağı çok önceden fark eden Mustafa Kemal Atatürk, 22 Eylül 1924’te Samsun’da şunları söylemiştir: “Dünyada her şey için, uygarlık için hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, teknolojidir. Bilim ve teknoloji dışında yol gösterici olmak gaflettir.”

İnsan yaşamını etkileyen, uygarlıkların gelişim süreçlerine büyük katkı sağlayan bilim ve teknolojinin önemini kavratmak amacıyla, okullarda 8-14 Mart haftası “Bilim ve Teknoloji Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Teknoloji nedir?

Bilim nedir? Bilim insanı kime denir?

Bilim ve teknoloji ile ilgili özlü sözler

Bilim ve teknoloji ile ilgili şiirler

Bilimsel deney : Toprakta ve suda hava var mıdır?

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.