Eğlenceli Bilgiler

Bir gazeteyi kimler hazırlar?

Gazeteciler, yazacakları haberi '5N 1K' soruları çerçevesinde hazırlar. Bunlar: Ne? Nasıl? Nerede? Ne zaman? Neden? Kim? sorularıdır. Bu sorulara cevap vermeyen metin, haber sayılmaz. 

Bir gazeteyi, haber muhabiri, fotoğraf muhabiri, tasarımcı, editör ve yayın yönetmeni ortaklaşa bir çalışma sonucu ortaya çıkarır.

Haber muhabiri

Görüşmeleri veya röportajları yapar. Haberin peşinden giderek, bilgileri toplar ve bir araya getirir. Muhabir, haberlerini yazarken her zaman açık, tarafsız ve kolay anlaşılır bir dil kullanır.

Fotoğraf muhabiri

Haber muhabirinin yazdığı haberin fotoğraflarını çeken kişidir. Fotoğraf olmadan yazılan haber, eksik kalır. Bazen kullanılan fotoğraf o kadar etkileyici olur ki haber metninin bile önüne geçebilir.

Editör

Muhabirin yazdığı haberi en ince ayrıntısına kadar inceleyen kişidir. Haber metnindeki yazım ve bilgi yanlışlıklarını bulur, düzeltimini yapar. Haber metnine son halini verir.

Tasarımcı

Hazırlanan haber metnini ve fotoğrafları, okuyucuların dikkatini çekecek şekilde sayfalara yerleştirir. Gazeteye son şeklini verir. Profesyonel tasarımcılar, önemli haberleri vurgular, okuyucu ile görsel iletişim kuracak şekilde tasarım yapar. 

Yayın Yönetmeni

Muhabirin yazdığı, editörün okuyup düzeltmelerini yaptığı haberin ve tasarımcının hazırladığı sayfaların yayın için uygun olup olmadığına karar veren, gazetenin sorumluluğunu üstlenen kişidir. 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.