Çocuk Bilim

Bisikleti Kim İcat Etti?

İlk bisiklet, 1839 yılında Kirkpatrick Macmillan tarafından yapıldı. İngiltere’de demircilik yapan ve İskoçyalı bir aileden gelen Macmillan tarafından yapılan ilk bisiklet tam 27 kilo ağırlındaydı.

Tekerlekleri demirden yapılmıştı ve arka tekeri daha büyüktü. Yaşadığı kasaba ile şehir arasında uzun mesafa olduğu için, kendine bir araç yapan Macmillan, bisikletin birçok insanın hayatını etkileyen bir icat olduğunun farkında değildi.Bisikletin İcadı

İlk bisiklet, zincir sistemine sahip değildi. Pedallar, ayaklarla ileri geri hareket ettiriliyor ve kranklar aracılığı ile bisiklet ilerliyordu. 1842 yılında 64 kmlik mesafe giden Glascow’un icadı, gazetelerde haber olarak çıktı. Macmillan, bisikletini yalnızca kendisi kullanmak için üretmişti. Ancak yeğeninin ısrarlarına dayanamayarak, yeğeni Mary Marchbank’a da bisiklet kullanmayı öğretti. Tarihte bisiklete binen ikinci insan ve ilk kadın, böylece Marcbank oldu.

Pedalsız Bisiklet

Macmillan tarafından yapılan bisikletten önce, 1818 yılında Almanyalı Baron Karl Drais “Running Machine” adını verdiği bir tür bisiklet icat etti. Ancak bu bisikletin pedalları yoktu. İleri ve geri gitmesi için ayakların yere değmesi gerekiyordu.Bisikletin İcadı

Modern Bisikletin İcadı

Modern bisiklet, Ernest Michaux ile babası Pierre Michaux tarafından Fransa’da yapıldı. 1860’lı yıllarda yapılan modern bisiklette; tahta tekerlek, demir gövde, direksiyon ve pedallar kullanıldı. Ön tekerlek 360 derece dönebiliyordu ve arka tekerlekten daha büyüktü.

İlk zincirli bisiklet ise 1873 yılında H. J. Lawson tarafından yapıldı. Bu tarihten itibaren bisiklet üretimi hızla artarak, tüm dünyaya yayıldı.

8 Yorum

8 Yorum

      Yorum Yap

      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir