Anne Baba Okulu

Boşanmış Babalar Çocuklarıyla Nasıl İlişki Kurmalı?

Boşanmış babalar çocuklarıyla nasıl ilişki kurmalı? Boşanma sonrasında baba – çocuk iletişimi nasıl olmalı?

Bir baba için boşanmış bir baba olmak ve artık çocuklarla yalnız yaşamak oldukça zor bir deneyimdir.  Fakat hiçbir şey üstesinden gelinemez değildir. Başarılı bir boşanmış baba olmak -annelerinden boşanmasına rağmen çocuklarla iyi bir ilişki sürdürmek- babaların iyi yönetmesi gereken bir süreçtir.

Her boşanma durumu benzersiz ve farklı olsa da, baba ne bekleyeceğini ne kadar iyi bilirse, o kadar iyi tepki verebilir. Durumu yöneten babalar, yaklaşım ve tutumlarında bazı ortak konuları etkili bir şekilde paylaşırlar.

Bu durumda daha büyük bir başarı olasılığına sahip olmak için ne yapabilirsiniz?

Çocuklara Okulu Sevdirme

Boşanmış Babalar için Baba – Çocuk Rehberi

Boşanma Sonrası Uzmanlardan Yardım Alın

Bazen özellikle ağrılı bir boşanmadan sonra baba o olayın çocuklar üzerindeki etkisini gerçekten göremeyebilir ve anlamayabilir. Boşanmak ve aile hayatı tersine döndüğünde başa çıkmak için bir çock gerçekten yıkıcı olabilir. Çocuklarınız hayatlarındaki bu yeni ve garip gerçekliğe uyum sağladıkça, uzmanlardan ne beklemeleri gerektiğini öğrenin.

Boşanmadan Sonra Eve Yakın Olun

Boşanmadan sonra çocuklarla kaliteli bir ilişkiye sahip olmak için gereken zamanı harcamanız gerekir. Ve bu da eve yakın kalmanızı gerektirir. Bazen işler veya diğer koşullar çocuklara yakın kalmayı zorlaştırabilir, ancak yakın durmak için fedakarlık yapmak, çocukların ihtiyaç duyduğu istikrar ve bağlantı için önemlidir. Eski eşinizin ve çocuklarınızın yakınında kalmanın nasıl olması gerektiği hakkında uzmanlardan yardım almalısınız. Elbette eski eşinizin fikri de çok önemli.

Nafaka Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boşanma sonrası velayet sahibi olmayan ebeveynseniz, nafaka davası açmış olursunuz. Çocuk nafakası kuralları genellikle oldukça zordur ve uymama riskinin büyük mali ve diğer sonuçları olabilir. Bu konuda yasal gerekliliklere uyun. Çocuklarınızı mağdur etmeyecek şekilde davranmaya özen gösterin. Eski eşinizle bu konuda uzlaşıya varmaya çalışın. Bir babanın nafaka hakkında ne bilmesi gerektiğini öğrenin -nasıl hesaplandığı, uygulandığı ve yönetildiği.

Ortak Velayet Hakkında

Eski eşinizle birlikte çocukların velayetine sahip olacak kadar şanslıysanız, bu önemli ilişkiyi yönetmenin anahtarlarını bilmeniz gerekir. Boşanmadan sonra anne ve baba arkadaş kalsalar bile, ortak velayetle ilgili ayrıntılar çatışmayı harekete geçirebilir ve zorluklar yaratabilir. Diğer babaların bu ortak velayet durumunu ilgili herkes için nasıl olumlu hale getirdiğini öğrenin.

Uzun Mesafe ile Çocuklarla Bağlantıda Kalmak

Çocuklardan uzakta yaşamak zorunda olduğunuzda -örneğin iş için- ilişkiler gerilebilir. Yokluğunuz her zaman özlem getirmeyebilir; bazen kötü duygular doğurabilir. Kilometrelerle ayrılmış olsa bile yakın durmanın yollarını öğrenin. Sürekli iletişim halinde olun. Çocuklarınızın bu konu hakkındaki fikirlerini sorun. Eğer siz onun yanına gidemiyorsanız, çocuğunuzun sizin yanınıza gelmesini sağlayın. En önemlisi tutamayacağınız sözler vermekten kaçının. Gerekirse bir uzmandan yardım alın.

Bir Arada Olunan Zamanlardan En İyi Şekilde Yararlanmak

Hafta sonu boyunca çocuklarınızla bir arada olduğunda, bu deneyimin olumlu etkisini en üst düzeye çıkarmak için ne yapmalısınız? Bir “Disneyland Baba” olmadan ya da anneye döndüklerinde çocuklar için daha büyük sorunlar yaratmadan iyi bir deneyim yaşayabilir misiniz? Bu zamanı verimli hale getirebilmek için karşılıklı ne yapmanız gerektiğini konuşun. Sadece eve vakit geçirmek de isteyebilirsiniz. Çocukların istediği bir aktiviteye de katılabilirsiniz. Bazen istemediklerinde görüşmeyebilirsiniz bile. Sadece bir arada olduğunuzda bunun anlamlı bir vakit geçirme olduğundan emin olmalısınız.

Boşanmış Babalar İçin Yeni İlişki

En olumsuz koşullarda boşanmış baba için bile, yeni bir ilişkiye geri dönmek isteyeceği bir zaman gelebilir. Boşanmış baba için korkutucu olabili. Diğer yandan anne ve babanın birbirilerine geri dönmelerini bekleyen çocuklar için daha rahatsız edici olabilir. Arkadaşlık yapmaya nasıl başarılı bir şekilde yeniden dönüleceğini ve çocukların hayatınızın bu yeni aşamasına uyum sağlamasına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin. Bu konuda kesinlikle profesyonel yardım almak gerekir. Çocukların bu sürece hazırlanması önemlidir.

Her Babanın Ebeveynlik Planları Hakkında Bilmesi Gerekenler

Çocuklarının annesi ile velayeti paylaşan boşanmış babalar için iyi bir ebeveynlik planı olması şarttır. Ebeveynlik planları, sorumluluğu ve ilişkiyi tanımlamaya yardımcı olur ve daha sonra çatışmaları önleyebilecek mükemmel bir çerçeve oluşturur. Bir ebeveynlik planında neler olması gerektiğini ve bir ebeveynlik planını kabul etmeden önce babaların neleri bilmesi gerektiğini öğrenin. Bunun için eski eşinizle birlikte profesyonel ardım almalı, her noktada uzlaşıya varmaya çalışmalısınız. İkiniz arasındaki uyum çocuklarınıza da yansıyacaktır. Bu ilişkide önemli olanın çocuklar olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Çocuklara Okulu Sevdirme

Boşanma Sonrasında Babalar Çocuklarla Nasıl İletişim Kurmalı?

Eşit Ebeveynlik Yapın

Ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkinin sağlıklı olabilmesi için, öncelikle ebeveynlerin birbiriyle olan ilişkisinin sağlıklı olması gerekiyor. Ebeveynlerin birbiriyle ilişkisi, çocuklarıyla olan ilişkilerinin boyutunu da belirliyor.

Eşit ebeveynlik, boşanan ebeveynlerin, çocuklarına karşı sorumluluklarını eşit şekilde paylaşmaları olarak açıklanabilir. (İng. co-parenting)

Asistan Profesör Victor W. Harris, boşanan ebeveynlerin, her zaman çocukların çıkarlarına öncelik vermeleri gerektiğini ve tartışmalar sırasında sinirlerine hakim olmaları gerektiğini söylüyor. Harris, çocuklarıyla sağlam bir ilişki kurabilmeleri için boşanmış ebeveynlere şunları öneriyor: “Çocukların önünde diğer ebeveyni eleştirmeyin ve çocukların arada kalmasına yol açacak tartışmalara girmeyin. Çocuklar, kendi isteklerinin gerçekleşmesi için bazı durumlarda bir ebeveyni diğerine karşı kullanabilir. Buna izin vermeyin.”baba-kitap-okuma

Çocuğunuza Ses ve Kulak Verin

Birinin duygularına kulak vermek, sağlıklı her ilişkide önemli olduğu gibi, boşanma süreci ve sonrasında ebeveynlerin çocuklarıyla sağlıklı bir ilişki kurabilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Çocukların boşanma süreci ve sonrasında karmaşık duygular yaşadığını belirten Delawaer Üniversitesi Gelişim Uzmanı Pat Tanner Nelson, “Çocukların karmaşık duygular yaşamasının normal olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Ebeveynler, çocuklara hissettikleri duyguların normal olduğunu belirtmeli.” diyor. Boşanma süreci ve sonrasında, çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurabilmek için Nelson’ın ebeveynlere önerileri şöyle:

  • Çocuğunuzun kelimelerinin ve vücut dilinin arkasındaki duygulara kulak verin.
  • Çocuğu dinledikten sonra, onu anladığınızı göstermek için, hissettiği duyguları özetleyin.
  • Çocuğunuzun zor duyguları ve fikirleriyle başa çıkabileceğinizi ve bu süreçte açık bir iletişim kurabileceğinizi çocuğunuzun anlamasını sağlayın.
Aşırı korumacı ebeveyn
Eski Eşiniz Hakkında Olumsuz Konuşmaktan Kaçının

Çocuğu diğer ebeveynden uzak tutmaya çalışmak ya da onun hakkında olumsuz konuşmalar yapmak, çocuğun diğer ebeveyni ile olan ilişkisine kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun yanında, diğer ebeveyn hakkında olumsuz yorumlarda bulunmaktan kaçının.

Zor duygular yaşadığı dönemde, diğer ebeveyn hakkındaki olumsuz yorumlar, çocuklar için cazip hale gelebilir. Çocuğun ebeveynleri ile olumsuz ilişkiler geliştirmemesi için, zorlandığınız durumlarda, diğer ebeveyni suçlamak ya da olumsuz yorumlarda bulunmak yerine, profesyonel yardıma başvurun.baba-kız

Önemli Rutinleri Devam Ettirin

Ebeveynleri boşanan çocuklar için rutinler oldukça önemlidir. Çünkü, çocukların güvende hissetmelerini ve neyle karşılaşacaklarını bilmelerini sağlar.

Dr. Elizabeth Park, çocuğunuzla olan sağlıklı ilişkinizi geliştirmek ve çocuğun yaşadığı farklı durumlardan asgari düzeyde etkilenmesini sağlamanın en iyi yollarından birinin, rutinlere devam etmek olduğunu söylüyor. Dr. Park, ebeveynleri boşanmış çocuklar için rutinlerin önemli olduğunu çünkü çocukları güvende hissettireceğini belirterek; özellikle uyku saatleri, yemek saatleri ve okul düzenine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Babaların, çocukların yanında diğer ebeveyn hakkında olumsuz yorumlarda bulunmaması, ebeveynlerin birbirleriyle sağlıklı bir iletişim içinde olmaları ve rutinleri aksatmamaları, boşanma süreci ve sonrasında, çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmak açısından büyük önem taşıyor.

Unutumayın, boşanmış olsanız da hâlâ bir babasınız. Çocuklarınızla mutlu bir yaşam diliyoruz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.