Çocuk Kulübü

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya çeşitleri arasından doğru olanı mı seçmek istiyorsunuz? Kullanılacak boyayı seçmek, resmi iyi yapabilmek için önemlidir. Bazı boyalar diğerlerinden daha dayanıklıdır veya resmin görünümünü tamamen değiştirir. Ne yarattığınıza bağlı olarak, doğru boya seçimi başyapıtınızın başarısı için son derece önemli olabilir.

Boya çeşitleri

Boya Çeşitleri

Akrilik Boya

Akrilik boyalar son derece çok yönlüdür ve ince fırçalama, cam boyama, sulu boyama teknikleri ve daha birçok şey için idealdir. Bu pürüzsüz ve hafif boya, mükemmel pigment kalitesine, renk direncine ve dayanıklılığa sahiptir. Akrilik boya, suluboya kağıdı veya kanvas gibi neredeyse tüm sabit yüzeylere uygulanabilir. Çabuk kurur ve viskozitede değişen bir tüp ya da küçük mürekkep şişesi gibi çeşitli şekillerde satın alınabilir.

Yağlı Boya

Yağ bazlı boya çok dayanıklıdır ve parlak görünümlü bir yüzey sağlar. Fırça darbeleri kendilerini pürüzsüz, zengin bir cilaya dolduruyor. Yağ bazlı boya, uzun süre dayanır ve diğerleriyle iyi uyum sağlar. Bu boya, ressamın avantajına göre yavaşça kurur, çünkü sanatçı tabloyu yavaş yavaş geliştirebilir ve çalışma boyunca değişiklikler yapabilir. Su ile karıştırılabilir. Bu boya esnekliğe sahiptir ve daha fazla su eklendiğinde inceltilir.

Suluboya

Suluboya, pigment içeren bir yarı saydam boyadır ve tipik olarak arap zamkı olan bir bağlayıcıdır. Zamk boyayı bir arada tutar ve boyanın dökülmemesini sağlar. Boya, su kuruyuncaya ve yüzeyini lekelinceye kadar suda asılı renk pigmentine sahiptir. Boya, akıcı ve şeffaf bir şekilde fırçalanır ve oldukça çabuk kurur.

boyalar

Guaj boya

Guaj suda çözünür ve opak bir boyadır, böylece kağıt yüzeyinin beyazı görünmez. Geleneksel suluboyadan biraz daha zordur ve yansıtmak yerine ışığı emer. Boya su ile seyreltilir, ancak güçlü renkli bir pigmente sahiptir. Bu eşsiz boya daha koyu kurur ve bir kısmı uzun bir yol alır ve kuruması zaman alır, bu da uygulamadan sonra saatlerce veya hatta günlerce uygulanabilir.

Enkuastik Boya

Enkaustik, güçlü bir renk pigmentine sahip balmumu bazlı bir boyadır. Çok yönlü bir boya seçeneği olan encaustik, solvent eklenmemiş ve neme karşı dayanıklıdır. Dayanıklıdır ve sert, emici bir yüzeyde en iyi şekilde kullanılır. Sanatçılar, enkaustik olarak bilinen bu sıcak sıvı balmumu ile çalışmaya başlamak için bir ısı kaynağı ve metal aletler kullanabilir.

Boya seçimi söz konusu olduğunda, stile ve cilaya göre bir boya seçin. Çeşitli uygulama yöntemleri ile seçilebilecek çeşitli benzersiz boya tipleri vardır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.