Çocuk Masalları

Bremen Mızıkacıları Masalı – Çocuk Masalları

Bremen Mızıkacıları masalı en güzel çocuk masalları arasında yer alır. Çocuğunuza anlatacak bir masal arıyorsanız bu güzel çocuk masalı tam da size göre. 

Bremen Mızıkacıları Masalı

Bir zamanlar, yorgun ve yaşlı bir eşek varmış. Eşek, çok yaşlı ve yorgun olduğu için sahibine hiç yardım edemiyormuş. Sahibi de onu daha fazla beslemek istiyormuş. Sahibinin onu artık beslemek istemediğini anlayan eşek, “En iyisi buralardan gitmek.” diye düşünmüş. Ancak nereye gideceğine karar vermesi gerekiyormuş. Birden eşeğin aklına harika bir fikir gelmiş ve eşek Bremen Mızıkacıları’nın yanına gitmeye karar vermiş.

Sahibinin yanından ayrılmaya karar veren eşek, bir sabah erkenden yola çıkmış. Bir süre yürüdükten sonra, yolun kenarında yorgun bir köpeğe rastlamış. Köpek eşeğe “Artık sahibime hiç yardımcı olamıyorum. Çok yaşlandım.” demiş. Eşek de, “Benim sahibim de artık beni beslemek istemiyor. Gel Bremen’e gidelim birlikte. Şarkıcı oluruz.” demiş.

Köpek bu teklife çok sevinmiş. Eşek ile köpek hemen yola koyulmuşlar. Yolda, damın üzerinde oturan üzgün bir kedi görmüşler. Kedi, “Çok yaşlandım, artık fareler bile benimle dalga geçiyorlar.”demiş. Eşek, kediye “Hadi sen de bizimle gel. Senin güçlü çıkıyor. Birlikte şarkı söyleriz.” demiş.

Eşek, kedi ve köpek, şarkı söyleye söyleye yollarına devam etmişler. Bir çiftlik evinin yanından geçerken, bir horozun sesiyle irkilmişler: “Üüüü ürrüüüü üüüüüüü”. Horoz, “Artık sonum geldi.” diye bağırıyormuş. Eşek, kedi ve köpek; horozun yanına gitmişler. Horoz, “Akşam sahibimin konukları gelecek. Yemek için beni pişiricekler.” demiş. Eşek, “Hemen endişelenme” demiş.  Kedi ve köpeğe bakmış ve horozun da Bremen Mızıkacıları’na gelebileceğini düşünmüş.

bremen-mizikacilari

Sonra ne mi olmuş?

Eşek, kedi, köpek ve horoz yola çıkmışlar. Akşama kadar yürümüşler ve sonunda çok yorulmuşlar. Bir şeyler yemek ve uyumak istiyorlarmış. Yolun ilerisinde, içinden ışık süzülen bir kulübe görmüşler. Hemen kulübenin yanına gitmişler. Horoz penceren içeri bakmış ve demiş ki, “Dört hırsız, nefis bir sofrada oturuyorlar.” Eşek’in aklına hemen bir fikir vermiş. Üst üste çıkalım ve hırsızları korkutalım, demiş. Eşek’in üstüne köpek, köpeğin üstüne kedi, kedinin üstüne de horoz çıkmış. Hırsızlardan biri, penceredeki silüeti fark etmiş ve “İmdat! Bu bir hayalet” demiş. Diğer hırsız “Bu bir canavar” demiş. “Burayı cadılar bastı” demiş diğer hırsız. Dördüncü hırsız ise “Hemen gidelim buradan” demiş. Hırsızlar, evi hemen terk etmişler. Böylece eşek, köpek, kedi ve horoz karınlarını doyurmuşlar. Ancak hırsızların geri gelebileceğini unutmamışlar ve plan hazırlamışlar. Bekledikleri gibi, hırsızlar bir süre sonra geri gelmiş. Ancak hırsızlar gelince hemen saldırıya geçmişler ve hırsızları korkutup kaçırmışlar.

Bremen Mızıkacıları’nda şarkıcı olmaya giden eşek, köpek, kedi ve horoz, buldukları kulübede rahat ve mutluluk içinde yaşıyorlarmış. Bremen Mızıkacıları’na gitmeyi biraz ertelemişler ama her gün şarkı söyleyemeye devam etmişler.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir