Çocuk Haberleri

Büyük Şef Theresa, Malavi’de Kız Çocuklarını Evlilikten Kurtarıp, Okula Gönderiyor

Malavi’nin az sayıdaki kadın liderinden biri olan Büyük Şef Theresa Kachindamoto, son üç yıl içerisinde 850’den fazla kız çocuğunun evlendirilmekten kurtulmasını ve okula gitmesini sağladı.

Büyük Şef Theresa, 850 Kız Çocuğunu Evlilikten KurtardıTheresa Kachindamoto

Güney Afrika’da yer alan Malavi’nin Dedza District bölgesinde doğan Kachindamoto başka bir bölgede 27 yıl boyunca sekreterlik yaptı. Daha sonra, doğduğu bölgeye çağrılarak, şef olarak görevlendirildi. Kachindamoto döndükten kısa bir süre sonra, Dedza District Bölgesi’nde önemli değişimler yaşanmaya başlandı. Geçen yıl Malavi, yasal evlenme yaşını 18’e yükseltti. Ancak ebeveyn izniyle 18 yaşından önce evlilik gerçekleştirilebilmesi, kız çocuklarının haklarının ihlal edilmeye devam edilmesine neden oldu.

Büyük Şef Theresa Kachindamoto, Dedza District’te, çocuk yaşta evlilikleri sonlandırmak için 50’den fazla yardımcı şefle bir anlaşma imzaladı. Ancak bazı erkek şeflerin ebeveyn izni olan evlilikleri onaylamaya devam etmesi üzerine, Kachindamoto, bu evlilikleri askıya aldı. Kachindamoto’nun talimatıyla, yalnızca bir ayda tam 330 evlilik iptal edildi. Ayrıca Kachindamoto, kız çocuklarının yeniden okula dönmesini sağladı ve bunun için gereken ücreti kendisi ödedi. Üstelik meclisten evlilik yaşının 21’e yükseltilmesi için de talepte bulundu.

Büyük Şef TheresaMalavi’de Tecavüzü Meşrulaştıran Geleneklere Karşı Mücadele Sürüyor

Malavi’nin güney bölgesinde, kız çocukları ergenlik çağına girdiğinde, seks işçileri ile ilişkiye zorlanıyor ve bu ilişki biçimine “temizlenme” adı veriliyor. “Sırtlan” olarak adlandırılan erkek seks işçileriyle ilişkiye zorlanan kız çocukları, ağır cinsel istismara maruz bırakılıyor. Kız çocuklarının “sırtlanlar” ile ilişkiye zorlanması, cinsel yolla bulaşan hastalıkların da yayılmasına neden oluyor. Kız çocuklarının tecavüzünü meşrulaştıran bu gelenek, hala yaygın olarak devam ettiği gibi, Kachindamoto ve bazı liderler, bu tecavüz uygulamasının sonlandırılması için mücadele veriyor.

“Kız Çocukları Eğitim Alırsa, İstedikleri Her Şeyi Yapabilirler”

Malavi’de kız çocukları genellikle ailenin maddi yükünün azalması için erken yaşta evlendiriliyor. Malavi’de yaşayan her 5 kız çocuğundan biri ise cinsel istismara maruz kalıyor. Kachindamoto, kız çocuklarının evlendirilmeden önce zorla gönderildiği “temizlenme kampları”na karşı mücadele etmeye devam ediyor. Kachindamoto, tecavüzü meşrulaştıran bu uygulamalara izin veren başkanları görevden almak ile tehdit ediyor. Malavi’de kız çocuklarının eğitim haklarının ellerinden alınmasına ve istismara maruz bırakılmalarına şiddetle karşı çıkan Büyük Şef Theresa Kachindamoto, ölüm tehditleri alıyor. Ancak ne olursa olsun, yasaları değiştirmeye ve aldığı kararları sürdürmeye devam edeceğini söylüyor. Kachindamonto, kız çocukları için “Onlar eğitim alabilirse, istedikleri her şeyi yapabilir ve istedikleri şey olabilirler.” diyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir