Çocuk Kulübü

Cadılar Bayramı 2016

İngilizcesi “Halloween” olan Cadılar Bayramı, 31 Ekim Cumartesi günü, dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

2015 yılı için Cadılar Bayram kutlamasında, farklı kostümler ve yüz boyama teknikleri kullanabilir, Cadılar Bayram davetiyesi hazırlayabilir ya da Cadılar Bayram için özel maskeler tasarlayabilirsiniz.

Öncelikle bilmeyenler ya da emin olamayanlar için Cadılar Bayramı tarihçesi hakkında bilgi edinelim ve Cadılar Bayramı’nın niçin ve nasıl ortaya çıktığına bir göz atalım.Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı Neden Kutlanıyor?

Cadılar Bayram ilk kutlanmaya başlandığında, kışın başlamasını temsil ediyordu. Aynı zamanda, kış geldiği için, hasat dönemi de bitmiş oluyordu. Ancak zaman içerisinde, Cadılar Bayramı daha farklı anlamlara kavuştu ve Cadılar Bayramı’nda kostüm partileri yapılmaya başlandı. Özellikle çocuklar, Cadılar Bayramı dolayısıyla, ilginç kıyafetler giymeye başladı. Aynı şekilde yetişkinler de, bu günü daha eğlenceli hale getirmek için süper kahraman kıyafetleri giymeye ve korkutucu karakterlere bürünmeye başladılar.

Cadılar Bayramı’nda çocuklar kapı kapı dolaşarak şeker de topluyor. Günümüzde, eskisine oranla azalan bu gelenek yerine, eğlenceli partiler düzenlenmeye başlandı.Cadılar Bayramı

Peki hasat zamanı ya da kışın bitimine neden Cadılar Bayram deniyor? Aslında Cadılar Bayram, bu güne verdiğimiz Türkçe bir isim. Halloween, “kutsalların akşamı” anlamına geliyor. Kışın gelmesini mumlar yakarak kutlayan eski toplumların sayısı oldukça fazla. Eski toplumlar, mevsim geçişlerini sık sık kutlardı. Örneğin, ülkemizde ve bulunduğumuz coğrafyada da baharın gelişi olarak Hıdrellez kutlanır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir