CiciPedia

Cadılar Bayramı Nedir? Cadılar Bayramı Tarihçesi

Cadılar Bayramı’nın Tarihçesi

Cadılar Bayramı’nı ilk kutlayanların Kelt rahipleri olduğu düşünülür ve bu kutlamaların tarihçesi İsa’dan önce 700 yılına kadar uzanır. Bu bayram o zamanlarda, hasat mevsiminin sonu olarak Kasım’ın ilk günü kutlanırmış. Sonraki yıllarda ise 1 Kasım’dan önceki gün ve gece, yani 31 Ekim günü ve gecesinde bu bayram kutlanmaya başlanmış. Cadılar Bayramı tüm dünyada ‘Halloween’ olarak bilinir. Bu isim ise ‘Eve of All Hallows’ ( Eve: Arefe, Hallow: Takdis) ‘dan türetilmiştir.

Trick-or-treat Cadılar BayramıPeki, ‘Trick-or-treat'(Oyun ya da ikram) nasıl ortaya çıkmıştır. Hasat mevsiminin bitiminden önceki gece, insanlar aç gözlü ruhları evlerinden uzak tutmak için kapılarına yiyecek bırakırlarmış. Festivale gidenler ise etrafta dolaştıklarına inandıkları kötü ruhlar kendilerini rahat bıraksınlar diye, hayalet, cadı ve gulyabani kostümleri giyerlermiş. Bu yüzden Cadılar Bayramı’nda bu tarz kıyafetler giymek bir gelenek haline gelmiştir.

Amerika İstatistik Bürosu (United States Census Bureau)’na göre Amerika’da ilk resmi Cadılar Bayramı, bütün şehrin katılımıyla Minnesota’nın Anoka şehrinde, 1921 yılında kutlanmıştır.

İlk Cadılar Bayramı tebrik kartı 1900’lerin başında basılmıştır ve ilk basıldığı yılda bile Amerikalı tüketiciler bu tebrik kartlarına 50 Milyon Dolar harcamışlardır.

Cadılar Bayramı’nın Simgesi Olan Hayvanlar

Kara kediler Cadılar Bayramı’nın en bilinen simgelerinden biridir ve cadıların güçlerini olumsuz etkilerden koruyan arkadaşları olduklarına inanılır.

Sözde kan emerek beslendiğine inanılan yarasalar ise aslında Transilvanya’da değil, Amerika’nın ortasında ve güneyinde yaşarlar.

Cadılar Bayramı’nın Bal Kabağı

Jack-o-Lantern Bal KabağıDünyadaki en büyük bal kabağı Eylül 2007’de Topsfield’de bir fuarda 1689 Paund’a satılmıştır.

Tüm konserve sebze ve meyveler arasında, kabak A vitamini açısından en zengin olanıdır.

İlk Jack-o’-Lantern (Bal kabağının içinin oyulup insan yüzü verilmiş şekli) şalgamdan yapılmıştır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir