Anne Baba Okulu

Çalışan Anne İş – Ev Dengesini Nasıl Kurar?

Çalışan anne sayısı her geçen gün artıyor. Bu da beraberinde bazı zorluklar getirebilir. Ebeveynlerin ev ve iş arasında belli bir denge kurması nasıl mümkün olur?

Bu yazımızda çalışan annelerden bahsedeceğiz, fakat çalışan babaların da durumu annelerden farklı değildir. Ebeveynlerin çocuklarına ve evlerine karşı ortak sorumlukları vardır.

Bazı günler her şeyin yolunda gittiğini düşünürsünüz. Bazense bir randevuyu unuttuğunuzu, evde eşinizle paylaştığınız sorumluluklarınıza yetişemediğinizi hatta bazen çocuğunuzu okuldan almayı bile unutabileceğinizi fark edersiniz. Sorun değil. İnsansınız ve bunlar başınıza gelebilir. Ama aynı zamanda üstesinden gelebilecek güce de sahipsiniz.

çalışan anneler

Çalışan Anne misiniz?

Büyük resme bakın.

Neden işlerin istediğiniz gibi ilerlemediğini anlamaya çalışın. Kendinize bunun için sorular sorun. Dengesiz hissetmenize neden olan şeyi bulun ve çözmek için çalışın. Belki projenizi kendiniz yapmak yerine iş arkadaşlarınızla birlikte gruplandırmanız gerekir. Belki bir yardımcı bulmanız gerekir ya da eşinizle yeni bir plan yapmanız gerekir.

Hayır demeyi öğrenin.

Elbette çocuğunuzun içinde yer aldığı projede gönüllü olmak isteyebilirsiniz. Mesela sizden çocukları bir yerden alıp başka yere götürmenizi rica etmiş olabilirler. Fakat bu, hafta sonunu işte geçirmeniz anlamına gelecekse tekrar düşünün. Gerekirse yapamayacağınızı söyleyin. Dengeyi gözetin.

Finansal ihtiyaçlarınızı değerlendirin.

Çalışmaya ilk başladığınızda, çift gelirli bir aile olmanız gerekiyordu. Artık evinizi yeniden finanse ettiğinize göre, eskisi kadar nakit sıkıntısı çekmeyebilirsiniz. Eşinizle mali durumunuz ve rahatça yaşayabilmeniz için ne kazanmanız gerektiğiyle ilgili konuşmak için zaman ayırın. Yarı zamanlı çalışmanın veya hatta serbest çalışmanın sizin ve aileniz için daha uygun olacağını bile fark edebilirsiniz. Böylece de çocuğunuzla da daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

Patronunuzla konuşun.

Stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilecek iş seçeneklerini tartışmak için patronunuzla bir toplantı ayarlayın. Belki de haftada bir ya da iki gün evden çalışma seçeneği düzenlemek, biraz uyum sağlamak ve iş hayatı dengesini yeniden kazanmanız için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

Suçlu hissetmeyin.

Hiçbir anne, çocuklarıyla yeterince zaman geçiriyormuş gibi hissetmiyor, araştırmalar günümüzün annelerinin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirdiğini gösteriyor. Bu yüzden ofiste geç kalmak zorunda kaldığınız için kendinizi suçlu hissetmek yerine, çocuklarınızı iyi geceler dileyerek öpün ve onlarla daha fazla zaman geçirmek için yarın erken saatlerde eve dönmeye çalışacağınıza söz verin.

Çocukların yanındayken sosyal medyadan uzak durun.

Telefonunuzla ilgilenirken bir yandan da çocuğunuzla konuşuyorsanız, durmanız gerekir. Çocuğunuza dikkatinizi vermek, sadece mevcut onu daha iyi anlamanızı sağlamayacak, aynı zamanda annenin gerçekten dinlediğini bilmek çocuğun iyi hissetmesini sağlayacaktır.

İşi işte bırakın.

Bazı insanlar işten döndükten sonra işteymiş gibi davranır. Böyle davranmaktan kaçınız. Ertesi gün işe dönene kadar işi düşünmemeye çalışın. Tüm ilginizi o ana yöneltin.

Kendinize vakit ayırın.

İşten döndükten sonra tüm ilginizi çocuklarına yöneltmeniz gerekiyor gibi hissedebilirsiniz. Oysa bu doğru değil. İşleri eşinizle bölüşün ve kendinize de vakit ayırın. İş çıkışı bir arkadaşınızla bir yerlerde sohbet edin ya da eve dönüp sadece sıcak bir duş alın.

Programınızı daraltın.

Aynı anda birçok yerde olamayacağınıza göre yapılması gerekenleri dikkatlice planlayın. Eşinizden yardım alın. Mümkün olduğunca parçaya odaklanacak şekilde organize olun. Sonuçta, mutlu ve dengeli bir anne, mutlu ve dengeli bir aile oluşturmanıza yardımcı olur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir