Çocuk Haberleri

Çalışan Anneler, Yarım Gün Çalışıp Tam Maaş Alabilecek

Torba yasa ile yürürlüğe giren “yarım gün mesai” ile annelerin yarın gün çalışıp, tam maaş almaları için devlet destek sunacak.

Yarım Gün MesaisiMaaşın Yarısı İşsizlik Fonundan Karşılanacak

Doğum yapan kadınların annelik izni sonrasında, birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp, tam maaş almaları desteklenecek. 3 yaşından küçük çocukları evlat edinen ebeveynler için de geçerli olacak olan yasa, engelli çocuğu olan anneler için 12 ay şeklinde uygulanacak.

Kamu ve Özel Sektörde Çalışanlar Yararlanabilecek

Kamuda ve özel sektörde çalışan kadınlara yönelik olan yasada, çalışan anneler haftalık 45 saatlik çalışma süresini ikiye bölebilecek. Kadınlar günün belli saatlerinde çalışabilecekleri gibi, haftanın belli günlerinde çalışmayı da tercih edebilecek. Yarım gün mesai yapıp, tam maaş almayı destekleyen yasada, yarım günlük mesaiyi işveren öderken, maaşın geri kalan kısmı işsizlik fonundan ödenecek.

Yasadan Kimler Yararlanacak?

Çalışan annelerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen yasadan, son 3 yılda en az 600 gün primi yatmış olan kadınlar yararlanabilecek. Kadınların yasadan yararlanabilmesi için aynı zamanda haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olmaları ve annelik izninin bitiminden sonra, 30 gün içerisinde başvuru yapmaları gerekecek.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir