Çocuk Haberleri

Çalışan Annelere 1500 Liraya Kadar Destek

Sosyal Güvenlik Kurumu, İstanbul ve Ankara’da çalışan 5 bin anneye ayda 1500 liraya kadar destek sunacak. SGK’nin sunduğu bu imkandan, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları halinde 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki anneler yararlanabilecek. 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında, çalışan ve sigortalı bakıcı çalıştıran annelere ayda 1500 liraya kadar destek sunulacak. Destekten yalnızca İstanbul ve Ankara’da yaşayan; çalışan ya da yeni çalışmaya başlayacak 0-2 yaş aralığında çocuğu olan kadınlar faydalanacak.çalışan anneler

Destekten yararlanmak isteyen kadınların www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net adreslerinden kayıt yaptırmaları; İstanbul ve Ankara İl Müdürlüklerinde kurulan ofislerden ise kesin kayıt oluşturmaları gerekiyor. Proje kapsamında, destek almak isteyenlerin yanı sıra, çocuk bakıcısı olmak isteyenlerin taşıması gereken koşullar şöyle:

  • TC vatandaşı ve kadın olması,
  • İstanbul veya Ankara’da ikamet ediyor olması
  • Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olması
  • Bakımını üstlendiği çocuğun anne ve babası ile birinci derece; ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3.dereceye kadar akrabalık ilişki bulunmaması,
  • En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olması

İstanbul ve Ankara’da yaşayan 0-2 yaş arasında çocuğu bulunan çalışan kadınların başvurabileceği projeden toplamda 5 bin kadın faydalanacak.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir