Çocuk Gelişimi

Çalışan Annelere İş-Aile Dengesi için 9 Öneri

Çalışan annelerin hayatındaki stres faktörünün azalması için babaların aile hayatında daha aktif görev alması önemli olduğu gibi, çalışan annelerin çocukları ile geçirdikleri vakti de nitelikli hale getirmesi önem taşıyor.

Americanprogress.org tarafından yapılan açıklamaya göre, her 10 çocuktan 4’ünün annesi çalışıyor. ABD’de tüm iş gücünün yarısı oluşturan kadınlar iş ve aile dengesini kuramadığında yoğun stres yaşayabiliyor.

Çalışan Annelere Öneriler

1. Suçluluk Duygusundan KurtulunÇalışan Anneler

Çalışan anneler, bazı durumlarda çocuklarına yeterince vakit ayırmadıklarını düşüncesi ile suçluluk duygusu hissedebiliyor. Hem iş hayatlarında motivasyon düşüklüğüne neden olan hem de strese yol açan bu düşünceden kurtulmak önem taşıyor. Kadınların iş hayatlarında gösterdiği başarı ve çalışma disiplini çocuklar için rol model oluşturduğu gibi, suçluluk duygusu hem çocuklara hem de annelere zarar veriyor.

Ev ve çocukların bakımı ile ilgili işlerde eşinizden ya da bir yardımcıdan destek alarak, çocuğunuza daha fazla vakit harcayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa, çocuklarınıza sizin iş yükünüzü hafifletecek öneriler sunabilir ve bu şekilde birlikte daha fazla zaman geçirebilirseniz.

2. Küçük Çocuklar için Bakım Yardımı Alın

Çalışan AnnelerBeş yaşından küçük çocuğu olan kadınların, çalışma hayatlarında daha verimli olmaları ve çocuğun bakım ihtiyaçlarının iyi bir şekilde karşılanması için bakım yardımı almaları önem taşıyor. Çocukların, ebeveynleri yokken, bakıcı ve dadı ile vakit geçirmesinde bir sorun olmadığı gibi, bakıcı konusunda dikkatli olunması ve çocuklarla bu konuda sıklıkla görüşülmesi gerekiyor. Çalışan annelerin önemli bir bölümü, çocukları okul çağına gelene kadar bakıcı yardımı alıyor.

Çocuğunuz için yardım alacağınız bakıcının çocuğunuzu sevmesine önem verin. Çocuğunuzun bakımı ile ilgili dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın ve çocuğunuz konuşacak yaştaysa, bakıcısı hakkında neler düşündüğünü sık sık sorun.

3. Sabahları, Zamanınızı İyi Kontrol Edin

Çalışan AnnelerEbeveynlerin, sabah işe giderken daha stresli olması çocukları da olumsuz etkileyebilir. Aceleyle ve stresli bir şekilde evden çıkmak çocuklara yanlış örnek olabileceği gibi, çocuğun sağlıksız beslenme alışkanlığı edinmesine de yol açabilir.

Sabahları işe gitmeden önce, çocuğunuzla verimli vakit geçirebilmek için biraz daha erken uyanarak, kahvaltı hazırlayın. Bu sayede hem çocuğunuzun sağlıklı beslendiğinden emin olursunuz hem de gün içerisinde yapacakları hakkında konuşma imkanı bulursunuz.


4. Aileniz için Bir Takvim OluşturunÇalışan Anneler

Çalışan anneler, yoğun iş dönemlerinde ailesi için daha az zaman ayırmak durumunda kalabildiği gibi, önemli ya da özel günleri unutabiliyor. Bunun için takvim oluşturmak ve not almak büyük önem taşıyor.

Ailenizin yanında olmak istediğiniz özel günler için bir takvim oluşturun. Takvimde hem eşinizin hem de çocuklarınızın önem verdiği etkinlikleri ve özel günleri not alın.


5. Çocuklarınızla Gün Boyu İletişim KurunÇalışan Anneler

Ebeveynlerin, çocukları ile çok sık iletişim kurması, çocukların kayıtsız davranmasına yol açabiliyor. Çocukların kontrol edilmek amacıyla aranması, güvensizlik yaşamalarına da neden olabiliyor. Çalışan annelerin, iş saatlerinde çocukları ile konuşmaları önemli olduğu gibi, bunun denetleme amacıyla yapılmaması da önem taşıyor.

Gün içerisinde çocuklarınızla sık sık iletişim kurun. Çocuklarınızla iletişim kurarken, onları denetlediğinizi düşünmesini engelleyin. Çocuğunuzun hem gün içinde yaptıkları hakkında bilgi almak hem de onu sevdiğinizi ve özlediğinizi söylemek için arayın.


6. Zamanınızı İyi KullanınÇalışan Anneler

Zamanı iyi kullanmak, çalışan anneler için önem taşıyor. Çalışan annelerin büyük bölümü, zaman konusunda başarılı olduğu gibi, hem çalışma hayatındaki başarı hem de kişisel yaşamdaki başarı açısından zaman kontrolünün iyi yapılması gerekiyor.

Yoğun iş temposunda, ailenize yeteri kadar vakit ayırabilmek için zaman planlamanızı iyi yapın. Temizlik ve yemek gibi işler için eşinizle yardımlaşın. Yorucu olabilecek ya da uzun zaman alabilecek işlerden mümkün olduğunca kaçının. Ev ve yemek işlerinde çocuklarınızdan da yardım alarak, birlikte eğlenceli vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz.


7. Özel Aktiviteler Belirleyin

Çalışan AnnelerAile ilişkilerinin geliştirilmesi için rutinin dışına çıkmak ve farklı etkinliklere katılmak önem taşıyor. Çocukların ve aile bireylerinin katılmaktan hoşlanacağı etkinlikler, aile bireyleri arasındaki iletişimi ve dayanışmayı artırıyor.

Ailenizle birlikte nitelikli ve eğlenceli vakit geçirebilmek için özel etkinlikler organize edin. Koşu, piknik, sinema gibi etkinliklerin yanı sıra, çocuklarınızla birlikte katılabileceğiniz atölye çalışmalarına ağırlık vermeye çalışın. Çocuğunuzun sizi rol model alacağını göz önünde bulundurarak, günlük hayatınızdaki yoğunluk içerisinde dahi mutlu olduğunuzu çocuğunuza göstererek, onun da güçlü bir birey olmasını sağlayın.


8. Sorunlar Hakkında Birlikte Karar Alın

Çalışan AnnelerYapılan araştırmalara göre, her iki ebeveyni de çalışan çocukların sorumluluk alma becerileri daha yüksek olduğu gibi, sosyal ilişkilerdeki başarıları da daha fazla oluyor. Annesi çalışan çocuklar sosyal ve kişisel becerilerde diğer çocuklara göre daha başarılı olabildiği gibi, bazı durumlarda güven eksikliği de yaşayabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için çalışan anne ve babaların, çocukları ile doğru iletişim kurması önem taşıyor.

Çocuğunuzun tek başına çözmeye çalıştığı sorunlarda yanında olmaya çalışarak, ona destek vermeniz büyük önem taşıyor. Herhangi bir sorun olduğunu düşündüğünüzde, çocuklarınızla doğrudan iletişim kurun. Aynı şekilde, çocuklarınızın herhangi bir sorun karşısında, sizinle doğrudan konuşmasını isteyin. Bu şekilde, ilişkileriniz gelişeceği gibi, birbirinize olan güveniniz de artacaktır.


9. Kendinize Vakit Ayırın

Çalışan Annelerİş ve aile arasındaki dengeyi kurmak önemli olduğu gibi, kendinize vakit ayırmanız gerektiğini de unutmayın. Haftada en az bir kere, sadece kendiniz için bir şeyler yapın. Çocuklarınızla daha nitelikli vakit geçirmek ve işinizdeki motivasyonunuzu artırmak için moralinizin yüksek olması gerektiğini ve zihninizi açık tutmanın önemini unutmayın.

Yapılan birçok araştırma, çalışan annelerin çocuklarının gerek kendilerine duydukları güven açısından gerekse sorumluluk alma, kendi başına karar verme ve birey olma bilinci gibi konularda daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Çocuğunuza, sizin çalışmanızın bir avantaj olduğunu anlatmanız ve bu avantajlardan yararlanmasına izin vermeniz büyük önem taşıyor. Suçluluk duygusu yaşamanız, strese neden olacağı gibi, hem iş hem de aile ilişkilerinizin yıpranmasına da yol açabilir. Çocuğunuzla nitelikli ve verimli vakit geçirmek için farklı çözüm yolları da geliştirebileceğiniz gibi çocuğunuzun başarılı ve mutlu bir birey olması için ona rol model olabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir