Anne Baba Okulu

Çalışan Babalar Ev – İş Dengesini Nasıl Kurar?

Çalışan babalar deyince hemen garipsemek yerine bir an durup düşünün. Bu cümle çalışan anneler olarak kurulduğunda normal gelirken neden şimdi garip geliyor? Çalışan babalar durumu da çalışan anneler durumu gibi ele alınıp incelenmeli. İşte gerekli bilgiler.

Lauren Stiller Rikleen tarafından Harvard Businnes Review’de yayınlanan makalede şu bilgilere yer verilmiştir:

Son birkaç on yıldır, çalışan annelerin karşılaştığı zorluklarla ilgili araştırmalar ve makaleler toplandı ve şirket liderlerine bu konuda neler yapabileceği konusunda çok sayıda tavsiye verildi. Peki ya çalışan babalar?

Carroll College Yönetim Okulu’ndaki Boston College İş ve Aile Merkezi’nden bir dizi çalışma, erkeklerin 21. yüzyılda iş ve aile sorumluluklarını nasıl entegre ettiklerine bakıyor. Ve yöneticiler için açık bir mesaj var: iş yaşamı ihtiyaçları cinsiyete özgü değil.

Yeni Baba: Bir Kariyer İçinde Babalığı Keşfetmek

Bu adlı bir grupta toplanan babalar daha meşgul ebeveynler olmaya çabalarken kariyer isteklerini de ayarlamaya çalışıyor. Görüşülen adamlardan birinin açıkladığı gibi: “[Bebek] doğduğunda, ülke çapında on farklı ofise seyahat etmem istendi. Ve ben de, ‘Çocuğum bir aylık. Eşim anne olmaya alışıyor. Baba olmaya alışıyorum.’ dedim. Neyse ki, bundan kurtulabildim ama muhtemelen birini veya diğerini seçmem gereken çok daha fazla anım olacağını fark ettim.” Bir başka çalışma konusu da bu duyguyu tekrarladı: “Ben ilerlemeye devam edebilirim, ancak bunun diğer gereksinimlerle birlikte geleceğini biliyorum. Sarkacın, ailemle kaliteli zaman geçirme yeteneğimi ele geçireceği diğer yöne dönmesini istemiyorum.”

Bununla birlikte, yaklaşık 1.000 çalışan babadan oluşan bir ankete dayanan bir takip raporu, bu ayarlamaların beklenenden daha zor olabileceğini gösteriyor. Ankete katılan erkeklerin % 99’u, yöneticilerinin onlardan beklentilerinin en son çocuklarının doğumundan sonra aynı kaldığını veya arttığını söyledi. Ve % 65’i her iki ebeveynin de bakıcılığı eşit olarak bölmesi gerektiğini düşünürken, sadece %30’u aslında evlerinde bu şekilde çalıştığını söyledi.

Son olarak, çalışmalar farklı bir çalışan babaya odaklandı: 12 yaşın altındaki en az bir çocuğun birincil bakıcısı olan ve eşleri tam zamanlı çalışan evde kalan babalar. Bu anketteki erkekler tipik olarak rollerini benimsedi ve sonuç olarak eşlerine seyahat görevlerini kabul etme ve geç toplantılar planlama özgürlüğü de dahil olmak üzere daha fazla esneklik ve işe odaklanma sağladı. Bununla birlikte, özellikle bu, bu ortakların kariyerlerini hızlandırmasına neden olmadı. MBA eğitimi alırken çocuklarla birlikte evde kalan ve bir iş aramaya başlayan yeni bir baba olarak şunları söyledi: “Büyük ana plan, [eşim] haftada dört çalışırken, ben de kalan üç gün de kişisel gelişimim için çabalayabilirim.”

Zaman Değişiyor, Şirketler Uyum Sağlamalı

Çalışan babalar çalışmalarının bugünün işyerleri üzerindeki etkileri önemlidir. Daha yeni kışkırtıcı medya kapsamının aksine, işyerinde kadınların ve evde erkeklerin değişen rolleri, ikincisinin pahasına ikincisinin yükselişine işaret etmemektedir. Eğilimler çok daha incelikli. Bu çalışmalardaki çiftler, ekmek parası kazanıp bakıcı görevlerini aralarında bölmeye çalışıyorlardı ve geçmiş on yılların normlarının çok ötesine geçiyorlardı. Gerçekten de, babalar ve anneler artık işyerinde ve evde aynı mücadelelerle karşı karşıyadır.

Şirketler, esneklik sunan şeffaf, cinsiyet eşitliği olan, aile dostu politikalar getirerek ve bunlardan yararlananları dışlamayan bir kültür geliştirerek bu çalışmaları pozitif yönde destekleyebilirler. Çalışmalar, babaların çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek için gayri resmi çözümler kullanma eğiliminde olduklarını gösterdi; bunun yerine esnek zaman, uzaktan çalışma ve sıkıştırılmış çalışma haftaları dahil olmak üzere resmi olanları kullanmaya teşvik edilmelidir. Babalara aileleri hakkında sorular soran patronlar, her sektörde istisna değil, norm haline gelmelidir. Bir çocuğu bir doktorun randevusuna götürmek için işten erken ayrılmak isteyen tüm annelere ve babalara eşit muamele edelim ve bir sonraki terfileri üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gün için acele edelim.

Eski Moda Dünyada Çalışan Modern Babalar

Bright Horizons’ta Lisa Oppenheimer şu bilgileri aktarmaktadır:

Genellikle ABD ve İngiltere’nin ortak bir dille ayrılmış iki ülke olduğu söylenir. Onların da ortak bir sorunla birleştikleri ortaya çıkıyor: aile bakıcıları olarak kabul edilmeye çalışan çalışan babalar. Okyanusun her iki yanındaki babalar, özellikle de bin yıllık çalışan babalar, hem ebeveynler hem de çalışanlar olarak izlerini bırakmaya istekli ve çocuklarının yaşamlarında tam olarak bulunma istekleri hakkında yüksek sesle konuşuyorlar. Aslında, artan sayıda çift, geleneksel aile yaşam modelini değiştiriyor. Ancak Parlak Ufuklar’ın Modern Aile Endeksi, toplumsal yapıların buna ayak uydurmadığını gösteriyor.

ABD ve İngiltere’deki binlerce çalışan baba arasında yapılan araştırmalar, her iki ülkedeki erkekler için bakıcı olarak babanın zor bir ihtimal olarak kaldığını gösteriyor. Bright Horizons CHRO Dan Henry, “Toplum 1960’larda aydınlanmayı desteklemiş olabilir” diyor, ancak stereotipik rollerimizde hala güvenli bir şekilde güvercin delikleri var.” Dan, ev için işten daha fazla zaman ayırmak isteyen daha fazla baba gördüğünü söylüyor. Ancak hiçbir kurumsal lider işaretleri görmüyor, çoğu geleneksel bir dünyada sıkışmış görünüyor. Aslında, ABD Modern Aile Endeksi’ndeki yöneticiler kariyerleri babanın endişeler listesinin en üstüne koydu, ancak babalar bize gerçekte kariyer sorunlarının iş / yaşam dengesi konusunda endişeler için ikincil olduğunu söyledi. Ve bu tür kopukluklar, mola gibi şeylerle ilgili eski politikaları körüklüyor. İngiltere’de çalışan babaların ve annelerin yarısından fazlası babaların annelerin çocuklara bakmak için zaman ayırmalarından daha zor zaman ayırabileceğini düşünüyor. Ve bu inançlar muhtemelen saflardaki sahtekârlığın kaynağıdır:

  • ABD ve İngiltere babalarının kabaca üçte biri ailesiyle ilgilenmek için yalandan haasta olduğunu söylüyor.
  • ABD’deki babalarının dörtte biri ve İngiltere’deki babaların üçte biri aile sorumlulukları hakkında işverenlerine yalan söylüyor.
  • Her iki ülkedeki babaların üçte biri aile sorumlulukları konusunda açık olmaktan korkuyor.

Dünyada Başarı bir X + XY Denklemidir

Daha da kötüsü, babanın tam olarak katılamaması da anneye yük olarak ekleniyor. Modern Aile Endeksi, değişen rollerin küresel bir zorluk olduğunu göstermektedir. Bugünün en büyük çalışan demografisi olan değerli Milenyumlar iş ve yaşamı dengeleme konusundaki istek ve becerilerine göre kariyer seçimleri yapmaya başladıkça, eylem ihtiyacı daha da acil hale geliyor. İletişim, esnek çalışma ve çocuk bakımı şeklinde somut yardım anahtar olacaktır. Her iki kıtadaki işverenler için mesaj açıktır. Yarının başarılı şirketleri, X veya Y’nin varlığını değil, bireysel katkılara dayalı çalışan değerini tanıyanlar olacaktır.

Çalışan Babalar Bireysel Olarak Ne Yapabilir?

Suçluluk Duymayın

Çalışan babalar, bazı durumlarda çocuklarına yeterince vakit ayırmadıklarını düşüncesi ile suçluluk duygusu hissedebiliyor. Hem iş hayatlarında motivasyon düşüklüğüne neden olan hem de strese yol açan bu düşünceden kurtulmak önem taşıyor. Babaların iş hayatlarında gösterdiği başarı ve çalışma disiplini çocuklar için rol model oluşturduğu gibi, suçluluk duygusu hem çocuklara hem de babalara zarar veriyor.

Ev ve çocukların bakımı ile ilgili işlerde eşinizden ya da bir yardımcıdan destek alarak, çocuğunuza daha fazla vakit harcayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa, çocuklarınıza sizin iş yükünüzü hafifletecek öneriler sunabilir ve bu şekilde birlikte daha fazla zaman geçirebilirseniz.

Yardımcı Bulmayı Düşünün

Beş yaşından küçük çocuğu olan babaların, çalışma hayatlarında daha verimli olmaları ve çocuğun bakım ihtiyaçlarının iyi bir şekilde karşılanması için bakım yardımı almaları önem taşıyor. Çocukların, ebeveynleri yokken, bakıcı ve dadı ile vakit geçirmesinde bir sorun olmadığı gibi, bakıcı konusunda dikkatli olunması ve çocuklarla bu konuda sıklıkla görüşülmesi gerekiyor. Çalışan babaların önemli bir bölümü, çocukları okul çağına gelene kadar bakıcı yardımı alıyor.

Sabahları Zamanı Verimli Kullanın

Ebeveynlerin, sabah işe giderken daha stresli olması çocukları da olumsuz etkileyebilir. Aceleyle ve stresli bir şekilde evden çıkmak çocuklara yanlış örnek olabileceği gibi, çocuğun sağlıksız beslenme alışkanlığı edinmesine de yol açabilir. Sabahları işe gitmeden önce, çocuğunuzla verimli vakit geçirebilmek için biraz daha erken uyanarak, kahvaltı hazırlayın. Bu sayede hem çocuğunuzun sağlıklı beslendiğinden emin olursunuz hem de gün içerisinde yapacakları hakkında konuşma imkanı bulursunuz.

Aile Takvimi Oluşturun

Çalışan babalar, yoğun iş dönemlerinde ailesi için daha az zaman ayırmak durumunda kalabildiği gibi, önemli ya da özel günleri unutabiliyor. Bunun için takvim oluşturmak ve not almak büyük önem taşıyor. Ailenizin yanında olmak istediğiniz özel günler için bir takvim oluşturun. Takvimde hem eşinizin hem de çocuklarınızın önem verdiği etkinlikleri ve özel günleri not alın.

Çocuklarınızla Gün İçinde İletişim Kurun

Ebeveynlerin, çocukları ile çok sık iletişim kurması, çocukların kayıtsız davranmasına yol açabiliyor. Çocukların kontrol edilmek amacıyla aranması, güvensizlik yaşamalarına da neden olabiliyor. Çalışan annelerin, iş saatlerinde çocukları ile konuşmaları önemli olduğu gibi, bunun denetleme amacıyla yapılmaması da önem taşıyor.

Gün içerisinde çocuklarınızla sık sık iletişim kurun. Çocuklarınızla iletişim kurarken, onları denetlediğinizi düşünmesini engelleyin. Çocuğunuzun hem gün içinde yaptıkları hakkında bilgi almak hem de onu sevdiğinizi ve özlediğinizi söylemek için arayın.

Özel Aktiviteler Belirleyin

Aile ilişkilerinin geliştirilmesi için rutinin dışına çıkmak ve farklı etkinliklere katılmak önem taşıyor. Çocukların ve aile bireylerinin katılmaktan hoşlanacağı etkinlikler, aile bireyleri arasındaki iletişimi ve dayanışmayı artırıyor.

Ailenizle birlikte nitelikli ve eğlenceli vakit geçirebilmek için özel etkinlikler organize edin. Koşu, piknik, sinema gibi etkinliklerin yanı sıra, çocuklarınızla birlikte katılabileceğiniz atölye çalışmalarına ağırlık vermeye çalışın. Çocuğunuzun sizi rol model alacağını göz önünde bulundurarak, günlük hayatınızdaki yoğunluk içerisinde dahi mutlu olduğunuzu çocuğunuza göstererek, onun da güçlü bir birey olmasını sağlayın.

Sorunlar Hakkında Birlikte Karar Alın

Yapılan araştırmalara göre, her iki ebeveyni de çalışan çocukların sorumluluk alma becerileri daha yüksek olduğu gibi, sosyal ilişkilerdeki başarıları da daha fazla oluyor. Babası çalışan çocuklar sosyal ve kişisel becerilerde diğer çocuklara göre daha başarılı olabildiği gibi, bazı durumlarda güven eksikliği de yaşayabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için çalışan anne ve babaların, çocukları ile doğru iletişim kurması önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir